Росія лякає вибухом «брудної бомби»: Що це таке та як рятуватися у разі НП

Яких правил потрібно дотримуватися

Напередодні міністр оборони рф Сергій Шойгу обдзвонив аж чотирьох своїх колег із Франції, Британії, США та Туреччини, щоби буцімто попередити – Україна готується застосувати «брудну бомбу».

Нічого, крім здивування і недовіри, такі заяви на Заході не викликали, але у подібної поведінки росіян є одна особливість – вони намагаються звалити на ЗСУ те, що планують зробити самі, повідомляє Obozrevatel.

Що таке «брудна бомба»

«Брудною бомбою» називають суміш вибухових речових, наприклад динаміту, з радіоактивним порошком чи гранулами. Під час вибуху ця начинка розноситься довкола епіцентру, залишаючи радіаційне забруднення.

Така бомба не є одним із видів ядерної зброї. Ядерний вибух відбувається шляхом розщеплення атомів під час неконтрольованої ланцюгової ядерної реакції поділу.

 

Характерною ознакою ядерного вибуху є грибоподібна хмара, яка виникає на його місці. Під час вибуху «брудної бомби» вона не формується.

 

Натомість у навколишнє середовище викидаються радіоактивний пил, дим чи інші матеріали, які, окрім фізичних руйнувань, викликають радіоактивне зараження.

Потужності «брудної бомби» зазвичай недостатньо, щоби викликати у постраждалих променеву хворобу, але вдихання часток пилу чи диму від неї призводить до радіаційного зараження організму і може викликати серйозні наслідки. Розпізнати, чи є цей пил і дим радіоактивним - неможливо, адже випромінювання не має запаху чи смаку і не визначається людськими органами чуттів.

Який радіус ураження бомби

Він залежить від великої кількості чинників. До того ж на поширення забруднення здатні впливати природні сили, такі як вітер. Якщо у момент вибуху будуть сильні його пориви, радіус ураження значно зростає. Також забруднювальні елементи, які потрапляють у водойми, розносяться за течією.

У разі вибуху «брудної бомби» необхідно дотримуватись усіх заходів безпеки й стежити за офіційними оголошеннями – влада має повідомити про виміряний фактичний радіус ураження та відповідні рятувальні роботи.

Наслідки вибуху «брудної бомби»

Руйнування від дії традиційної вибухівки та радіаційне зараження, яке викликає начинка «брудної бомби». При цьому зараження не є критичним і йому можна запобігти. Англомовна «Вікіпедія» порівнює його вплив із впливом п’яти викурених пачок сигарет, а страх перед цим типом зброї називає дещо ірраціональним.

Окрім того, місцевості, де стався вибух, може знадобитись коштовна і тривала процедура очищення – знесення сильно забруднених будівель, вивіз зараженого ґрунту, дезактивація поверхонь, на яких осів радіоактивний пил. Тобто, підірвана у міських умовах «брудна бомба», справляє значний економічний вплив. Часом навіть більший, ніж вплив на здоров’я постраждалих.

Як захиститися від «брудної бомби»

Якщо коротко, головне після вибуху «брудної бомби» – це захистити органи дихання від потрапляння туди радіоактивних часток.  

Якщо ви перебуваєте на вулиці близько до епіцентру:

 • прикрийте ніс та рот тканиною, щоби захиститись від пилу та диму;
 • не торкайтесь розкиданих вибухом предметів, взагалі старайтесь нічого не торкатись;
 • швидко заходьте у будівлю, стіни та вікна якої вціліли – цих перепон має бути достатньо для захисту від випромінювання;
 • опинившись всередині, зніміть верхній шар одягу і за можливості складіть його у пластиковий пакет, який ретельно закрийте, туди ж покладіть тканину, якою ви захищали органи дихання – так ви позбудетесь 90% зараженого пилу;
 • помістіть цей пакет туди, де його ніхто не чіпатиме і зберігайте його там до моменту, коли офіційні особи нададуть вам інструкції, що з ним робити;
 • прийміть душ або вимийтесь водою з милом, обов’язково помийте голову і виперіть решту речей – так ви позбудетесь решток пилу;
 • увімкніть телебачення чи радіо й чекайте на офіційні інструкції.

Якщо вибух застав вас у приміщенні недалеко від епіцентру:

 • якщо стіни та вікна вцілили, не виходьте назовні – залишайтесь у будівлі;
 • зачиніть всі вікна і двері, а також вимкніть усі вентиляційні та опалювальні прилади, які подають повітря ззовні, такі як кондиціонер – цього має бути достатньо, додаткового обклеювання плівкою чи скотчем не знадобиться;
 • якщо стіни та вікна пошкоджені, знайдіть вціліле приміщення і залишайтесь там;
 • якщо це неможливо, швидко прямуйте до найближчої вцілілої будівлі – пересуваючись по вулиці, прикривайте рот і ніс тканиною;
 • діставшись укриття, повторіть всі дії з рекомендацій для тих, кого вибух застав на вулиці (знайти їх можна вище).

Якщо під час вибуху ви були у машині:

 • негайно зачиніть усі вікна, вимкніть кондиціонер, пічку та вентиляцію;
 • прикрийте органи дихання тканиною;
 • заспокойтесь і проаналізуйте обставини – якщо ви перебуваєте поруч зі своїм домом, офісом чи громадською будівлею, вікна та стіни яких вціліли, прямуйте туди;
 • якщо ви далеко від подібних місць, зверніть на узбіччя і зупиніться у максимально безпечному місці, а у спекотний чи просто сонячний день постарайтесь залишатись у затінку;
 • заглушіть двигун і увімкніть радіо – очікуйте офіційних інструкцій;
 • залишайтесь у машині, доки не почуєте, що можете безпечно повернутись на дорогу, а тоді вже прямуйте додому.

Що робити з дітьми та іншими членами родини:

 • якщо вибух застав вас всіх разом, разом і залишайтесь, постарайтесь всіх заспокоїти;
 • подбайте про захист органів дихання для кожного і дійте за інструкціями відповідно до ситуації, в якій вас застав вибух;
 • якщо ви не разом, залишайтесь кожен у найближчому безпечному місці до оголошення, що виходити назовні стало безпечно;
 • якщо ваші діти перебувають у школі, не поспішайте їх забирати до офіційного сповіщення про те, що це не становить небезпеки.

Як захистити домашніх тварин:

 • якщо ваш пес, кіт чи інша тварина перебуває на вулиці, постарайтесь завести її у вціліле приміщення, але переконайтесь, що це безпечно;
 • вимийте тварину з милом, щоби змити з неї весь пил.

Чи потрібно пити йодид калію після вибуху

Задача таблеток йодиду калію – захистити щитоподібну залозу від накопичення у ній радіоактивних ізотопів йоду. Жодної іншої функції у цього препарату нема.

Оскільки безпосередньо у момент вибуху неможливо дізнатись, чи використовувався у «брудній бомбі» радіоактивний йод, приймання препарату може навіть нашкодити. Тому орієнтуватись тут варто виключно на офіційні повідомлення уповноважених державних посадовців.

Як убезпечити запаси води та їжі

Оскільки небезпеку під час вибуху «брудної бомби» становить саме пил, будь-яка герметично упакована їжа чи вода залишаються від неї захищеними. Варто буде лише помити з милом упаковування перед тим, як відкрити її. Якщо ж запаси зберігались у відкритому вигляді й на них потрапило забруднення, такі харчі доведеться викинути.

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4
Аліна Тис

Аліна Тис

Відкрити плей-лист

Знайдено автомобільні номера

  Знайдено автомобільні номера ВК1273НА , ВК7773ВК

Патрульні у Рівному знайшли східноєвропейську лайку

Сьогодні в районі парку "Грабник" перехожий знайшов собаку. Тваринка породи Східносибірська лайка, була в нашийнику. Патрульні відвезли її в управління патрульної поліції за адресою: м. Рівне, вулиця Степана Бандери 14-А.  Телефон для контакту: 

У Рівному знайшли посвідчення військового

На вулиці Шевченка у Рівному знайшли посвідчення військового. Документ виданий на ім'я Татаріна Бориса Петровича. За детальнішою інформацією варто звертатися за номером - 096 795 83 31

Більше оголошень