Ринок нерухомості ожив. Скільки коштують однокімнатні квартири в різних містах України
Перспектив для зниження цін небагато
В Україні стрімко відновлюється ринок нерухомості. Ціни в доларовому еквіваленті майже наздогнали показники січня 2022-го, а у Львові й Ужгороді вже перевищили старі показники.
Що відбувається на ринку нерухомості
В Україні ринок нерухомості активно розвивався до початку повномасштабної війни. У 2021-му продали 325,1 тисяч квартир та будинків, тоді як у 2015-му кількість угод не досягала і 200 тисяч. З початком повномасштабної війни ситуація кардинально змінилась, певний час реєстр прав на нерухоме майно був узагалі закритий. Потім українці боялися купувати житло.
У результаті за весь 2022-й рік було укладено всього 100,7 тисяч угод, йдеться у даних Міністерства юстиції, які опубліковано OpenDatabot.
У 2023-му році ринок нерухомості поступово почав відновлюватись. Було зареєстровано 172,6 тисяч угод з купівлі-продажу квартир та будинків. Це значно менше, ніж у 2021-му чи навіть у 2015-му.
Втім, ріелтори відзначають, що покупці вже не так активно реагують на новини і не скасовують угоди після чергової ракетної атаки.
Хороша новина: відновлюється й іпотечне кредитування
Минулого року було укладено 10 775 іпотечних угод. До великої війни ця цифра досягала 22 294. Вже зараз кількість іпотечних угод перевищила показники 2017-го. Однак для того, щоб повноцінно відновити ринок, доведеться пройти ще значний шлях.
Що відбувається з цінами на нерухомість
У більшості регіонів за минулий рік значно подорожчали квартири. Наприклад, у Львові середня вартість однокімнатної квартири сягає 58,5 тисяч доларів. Ще рік тому вартість була на 6,4 тисяч доларів меншою. Що цікаво, у Києві квартири навпаки за останні пів року подешевшали. Ціна знизилась на 2 тисячі доларів та досягла, у середньому, 62 тисячі доларів за однокімнатну квартиру.
Одні з найдешевших квартир – у Сумах (середня вартість однокімнатної склала 24,5 тисяч доларів) та у Харкові (25 тисячі доларів).
Ще дешевше – у Миколаєві, там однокімнатну можна купити і за 21 тисячу доларів.
Натомість значно зросла вартість квартир в Ужгороді (51,6 тисячі доларів). У цьому місті немає комендантської години та обстрілів, що впливає на вартість житла.
Перспектив для зниження цін небагато. Квартири у новобудовах дорожчають, курс долара поступово зростає.
Аналітики також порахували, скільки років треба збирати на однокімнатну квартиру. Виявилось, що у Львові потрібно 9,8 року відкладати середню зарплату для того, щоб купити однокімнатну квартиру. У Києві – 9,4 року. У Миколаєві – 4,2 року.
Ризики знижують ціни
У Києві найдешевші квартири продають у «проблемних» будинках, зокрема, у недобудованих житлових комплексах, які не здано в експлуатацію і які мають проблеми з комунальними послугами.
Джерело: OBOZ.UA
Радіо Трек: НОВИНИ