На Поліссі порахують червонокнижних грициків

Це рідкісні птахи, які зупиняються на Поліссі під час міграцій

В українській та білоруській частинах Полісся, зокрема, у заплаві Прип’яті, вчені проводять облік грициків великих.  

Великі грицики – це рідкісні птахи (нещодавно занесені до Червоної книги України), які зупиняються на Поліссі під час міграцій. Частина з них полетить північніше, а частина – залишається гніздуватися.

Найбільші скупчення спостерігаються на луках поблизу міста Турова (Гомельська область Білорусі), де збираються тисячні зграї та у прилеглих до білоруського кордону ділянках на Рівненщині.

 

Також відомі їхні колонії на Волині, Житомирщині, Київщині.

Птах вирізняється своїм довжелезним дзьобом, завдяки якому легко дістає комах та їхніх личинок, молюсків та іншу поживу з мілководдя. Грицик великий трохи більший за галку, але має дуже довгі ноги й дуже відважний у захисті свого гнізда.

У другій половині квітня експерти міжнародного проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» проведуть синхронні обліки грициків великих.

З українського боку дослідження координує експерт Українського товариства охорони птахів кандидат біологічних наук Ігор Шидловський, з білоруського – кандидат біологічних наук Павло Пінчук.

Ці обліки потрібні, щоб виявити території, які є важливими для існування виду.

Згодом ці ділянки можуть бути включені до Смарагдової мережі – тобто, отримають особливий міжнародний охоронний статус або увійдуть до нових заповідних територій чи до складу вже існуючих, межі яких запропонують розширити.

Саме особливо охоронювані території є одним із найкращих способів збереження рідкісних видів. Тому проєкт «Полісся – дика природа без кордонів» допомагає державі Україна у створенні таких нових об’єктів, як національні природні парки «Пуща Радзівіла» та «Словечансько-Овруцький кряж», розширенні заповідників «Рівненський» та «Древлянський», національних природних парків «Нобельський» та «Прип’ять-Стохід» тощо.

«Проведені у 2019 році обліки показали, що на українській території є близько 15 основних місць скупчень грицика великого в період весняної міграції, до 50 особин в кожному.

Цього року заплановано перевірити наявність птахів на знайдених раніше місцях та знайти нові потенційні місця в долині Прип’яті та в її притоках – в річках Случ, Горинь, Стохід», - говорить регіональний координатор проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» кандидатка біологічних наук Тетяна Кузьменко.

Цікаве про грициків

Рідкісним цей птах став, зокрема, тому, що стає усе менше вологих луків та боліт, де протягом травня-червня тримається вода, а саме в таких місцях ці пернаті роблять свої гнізда. Тож наявність грициків і їхнє благополуччя свідчать про те, що у цій місцині природа ще жива. І що болота ще здатні живити річки та зупиняти масштабні пожежі, які почали добряче дошкуляти нам останніми роками.  

«Коли грицики бачать наближення людини, то привертають увагу до себе, ляскаючи голосно крилами та окрикуючи її. Саме завдяки своєму голосу, який нагадує «грицю-ю-ю, грицю-ю-ю, грицю-ю-ю», ці птахи й отримали свою українську назву (латинська, наукова - Limosa limosa). Птахи можуть навіть сідати перед людиною зовсім близько і потім відлітають, знову сідають – відволікаючи увагу від гнізда.

Гніздо ж розміщене просто на землі, у куртині трави, практично незахищене. До речі, з хижими птахами грицики навіть б’ються у повітрі. Захищають причому не тільки своє, а й сусідні гнізда - колонії цих птахів можуть нараховувати до десяти гніздових пар, рідко більше, - розповідає орнітолог Ігор Шидловський.

Про проєкт

Проєкт «Полісся – дика природа без кордонів» проваджується на Поліссі вже третій рік. Його завдання – допомогти державам та громадам зберегти унікальні території басейну річки Прип’ять, уповільнити зміни клімату, запобігти зневодненню річок та усиханню лісів.

Для цього фахівці проєкту допомагають проводити дослідження, готувати наукові обґрунтування на створення нових заповідних територій – національних природних парків, заповідників, заказників, пам’яток природи.

Частину Полісся зі збереженими природою та культурною спадщиною світового значення пропонується оголосити біосферним резерватом, що сприятиме не тільки збереженню довкілля, а й культурної спадщини та розвитку економіки.

При цьому будуть збережені традиційні види природокористування.

Довідкова інформація:

«Полісся – дика природа без кордонів» — міжнародний транскордонний українсько-білоруський проєкт, що об’єднав природоохоронні інституції Білорусі, України, Німеччини, Британії.

На території України його впроваджує ГО «Українське товариство охорони птахів», партнер міжнародної природоохоронної асоціації BirdLife International в Україні.

Проєкт є частиною Програми вразливих ландшафтів (Endangered Lanscapes Programme) і фінансується фундацією «Аркадія – благодійний фонд Лісбет Раузин та Пітера Болдвіна».

Період реалізації: 2019-2023 рр.

Радіо ТРЕК у Telegram. Viber: 063-734-106-4

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4
Ілона Радзівіл

Ілона Радзівіл

Відкрити плей-лист

Загублені ключі

Загублено зв'язку ключів у чорній шкіряній ключниці. Прохання повернути за винагороду

На Князя Романа загублено чоловічий золотий ланцюжок

Сьогодні близько 9-ї години ранку на вулиці Князя Романа, 13, 6 під'їзд загублено чоловічий золотий ланцюжок з хрестиком. Прохання повернути за ВИНАГОРОДУ.

У Рівному згубився песик Арчі

Вчора зник йоркширський тер'єр сріблястого окрасу, Арчі. Собаку бачили в районі Політону, Автовокзалу Обласної лікарні.  Прохання повернути за винагороду.

Більше оголошень