Ледь ситі: як насправді годували сотню наложниць у гаремі Султана Сулеймана
Реальність була далекою від екранізації
Життя в гаремі султана Сулеймана, як нам показали у «Величному столітті», здається справжньою казкою — розкішний одяг, чудові інтер'єри та, звичайно, вишукані страви.
Проте реальність була далекою від екранізації. Все було набагато жорсткішим і організованішим.
Гарем - це місце життя та роботи кількох сотень, якщо не тисяч людей. Починаючи з султана і закінчуючи останнім кухонним рабом. Тому і харчування в гаремі це справжня система.
Був період, коли наложницям діставалися залишки трапези перших осіб: султана, валіде, першого візира та їх свити.
Але з приходом Сулеймана все змінилося.
Кухня стала функціонувати як поєднання ресторану та кейтерингу. Там продумувалося меню, купувалися продукти, готувалися сотні однакових страв.
У гаремі було прийнято три повноцінні прийоми їжі та перекушування між ними. Найчастіше подавали страви з борошна, крупу, овочі, сир та кисломолочні продукти.
- М'ясо на столах місцевих красунь було далеко не щодня, як і риба. Проте готували і яловичину, і птицю, і рибу, морську і річкову.
- Щодо солодощів, які турки любили, то це була не їжа, а нагорода. І діставалася вона гаремним мешканкам кілька разів на рік — на свята або з особливої нагоди.
Більше пощастило вагітним. Їм дозволялися і великі порції, і особливі продукти, які забажає душа тої, хто носить султанове дитя.
Їжа поділялася на порції. І що вище людина, то більше страв йому несли з палацової кухні.
Але в принципі розмір порції був приблизно 200-300 грамів, не більше.
Інакше при сидячому-лінивому способі життя наложниці потовстіли б миттєво.
Найвишуканіші столи накривали для перших осіб: султана, його матері, перших дружин, головного євнуха, начальника варти. Потім йшли старші євнухи й ті жінки з гарему, хто вже побував на ложі короля, але дітей не мав. І в останню чергу їли усі інші.
Щоб не заплутатися, таці з їжею встеляли різними серветками. Так, тканина кавового кольору означала, що таця йде в кімнати дружин, дочок і фавориток султана. Білий колір серветки сигналізував, що їжа призначається наложницям, а блакитна — служницям.
Радіо Трек: НОВИНИ