Хитрощі законодавства: як українці можуть підвищити собі пенсії
Чотири варіанти
В Україні планується заснувати нову формулу для розрахунку пенсій. Новація покликана підвищити розмір виплат для більш як половини пенсіонерів у середньому на 15-20%. Втім, можливість збільшити суму є вже зараз. Про це пише Мінфін.
В Україні на сьогодні встановлено однакові правила для виходу на пенсію для жінок та чоловіків.
Так, у 2024 році на пенсію можуть вийти громадяни:
- у 60 років - зі страховим стажем не менше 31 року;
- у 63 роки - зі страховим стажем від 21 до 31 року;
- у 65 років - зі страховим стажем від 15 до 21 року.
Необхідний для виходу на пенсію страховий стаж щорічно збільшуватиметься на 1 рік до 2028 року. І з 2028-го страховий стаж, який буде необхідний для виходу на пенсію у 60 років, становитиме не менше ніж 35 років.
Як можна збільшити розмір пенсії
- Подати довідки про заробітну плату за 5 років поспіль до 30 червня 2000 року.
Заробітна плата для обчислення пенсії враховується за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року, на підставі даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку та ведуться Пенсійним фондом України.
Заробітна плата за період 60 місяців до 01 липня 2000 року враховується за бажанням особи, при наявності підтверджуючих документів (особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою або організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією).
Збирати необхідні дані доцільно тим особам, які в радянський період отримували велику, як на ті часи, заробітну плату.
- Зарахування періодів роботи у стаж.
Випадки, коли Пенсійний фонд не зараховує до стажу періоди роботи внаслідок неналежно заповнених записів у трудовій книжці, трапляються доволі часто. Оскільки кількість страхового стажу, як вже говорилося, впливає на розмір пенсії, це питання можна вирішити двома шляхами.
- Перший - подати уточнюючу довідку з підприємства, де особа працювала.
- Другий - звернутися до суду з вимогою зобовʼязати
Пенсійний фонд зарахувати відповідні періоди роботи до стажу
- Перехід з одного виду пенсії на інший
В особи є право перейти на інший вид пенсії, наприклад, із пенсії за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення» на пенсію за віком за Законом України «Про загальнообовʼязкове державне пенсійне страхування».
Зазвичай, це відбувається тоді, коли інший вид пенсії дає можливість отримати більші виплати.
Проте, у більшості випадків пенсійні органи не застосовують новий показник.
Вирішити це питання непросто.
Зазвичай, для захисту своїх прав доводиться звертатися до суду.
- Судові суперечки з органами Пенсійного фонду
До нарахування Пенсійним фондом пенсій у багатьох виникають претензії, і часто вони не безпідставні. У більшості випадків, йдеться про некоректний розрахунок суми виплати.
Також оскаржити можна неправомірні дії ПФ, такі, як, наприклад, не проведення перерахунку пенсії за новими довідками про грошове забезпечення (стосується військових пенсіонерів), не проведення індексації тощо.
Джерело: Апостроф
Радіо Трек: НОВИНИ