Дитину вигнали з уроку: чи допустимо це для вчителя і що робити батькам
Поради правозахисника та освітянина
З початку навчального року серед батьків актуалізувалося питання, чи може вчитель під час уроку виставити учня за двері, наприклад, за погану поведінку?
Рівненський правозахисник Валентин Дупак у коментарі для РАДІО ТРЕК розповів:
– Вчитель не має права виставляти дитину за двері. Це пряме порушення Закону України «Про освіту». Доступ дітей до освіти – це їх конституційне право і вчиняти такі дії (ред. виграти дитину з уроку) вчитель взагалі не може, бо це протизаконно.
Якщо такі випадки трапляються, то вчитель порушує свою посадову інструкцію. І батькам, чию дитину вигнали з уроку, варто звертатися зі скаргою до директора навчального закладу. За такі дії вчителю щонайменше «світить» догана.
У відомій Facebook-спільноті «БАТЬКИ SOS» юридичні експерти нагадали, що частини 1 та 9 статті 3 «Право на освіту» Закону України «Про освіту» визначають:
1. Кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж усього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.
9. Право на освіту не може бути обмежене законом.
Згідно з частиною 4 статті 7 «Заборона дискримінації у сфері загальної середньої освіти» Закону України «Про повну загальну середню освіту»:
Жоден учасник освітнього процесу не повинен зазнавати жодних форм дискримінації, зокрема мати будь-які обмеження в освітньому процесі або у праві брати участь у заходах, що проводяться в закладі освіти, у тому числі на підставі надання чи ненадання благодійної допомоги закладу освіти.
Таким чином, будь-які обмеження щодо участі учня в освітньому процесі є неприпустимими.
Такої ж думки й начальник міського управління освіти Богдан Турович:
– Однозначно, що не можна такого робити. Тому що, хто буде нести відповідальність за дитину, яка не на уроці? Це взагалі мова йде ще про педагогічний підхід вчителя (ред. до дитини).
Ми розуміємо, що є діти зі складними поведінками, але виганяти категорично не можна. В управління освіти подібних звернень не надходило. Не можу стверджувати, що таких випадків не було, але звернень не надходило.
Богдан Турович, як і Валентин Дупак, зауважив, що у випадках порушення вчителем його посадової інструкції, потрібно звернутися до директора школи або іншого навчального закладу, де це сталося.
– Якщо факт підтвердиться, то директору потрібно вжити необхідних заходів щодо вчителя. Якщо ж директор не зможе розв'язувати питання, тоді вже варто звернутися в управління освіти, але такі питання потрібно вирішувати на рівні школи, зауважив Богдан Турович та додав, що коли дитина перебуває у школі, то відповідальність за неї – на вчителю.
Радіо Трек: НОВИНИ