Чому наряджають могильні хрести на Рівненщині (ФОТО)
І чим саме їх прикрашають
Традиція наряджання могильних хрестів спостерігається на рівненському Поліссі.
На жіночі хрести вішають відрізки тюлю, хустки, шалики, фартушки.
На чоловічі - вишиті, намальовані або кухонні рушники.
На дитячі - стрічки.
Директор Рівненського обласного центру народної творчості Ірина Рачковська-Баковецька пояснила у Фейсбуці, що ця традиція пов'язана із шануванням померлих в контексті культу предків, який сповідували наші пращури.
Наряджання могильних хрестів несе офірний (жертовний) характер - своєрідне задобрення душ померлих, аби ті «не гнівилися» на тому світі та молили Бога за всякі блага живих нащадків.
Сьогодні таке явище має естетичний характер. Кажуть: «йду одягну бабу», «але ж гарно Василя одягли», «повісь на діда рушник» тощо.
За словами Ірини Рачковської-Баковецької, традиція наряджання хрестів тюлем спостерігається переважно у Соснівський та Березнівській громадах Рівненського району.
Вона прийшла пізніше і замінила вішання фартушків на жіночі могильні хрести. Це, щось на кшталт - приходить господиня в хату, то постає новий лад із тюлю! Тюль - краса, домашній затишок, уособлення жіночого естетичного смаку...
Вішання рушників на чоловічі хрести дослідниця пояснила так:
Пам'ятаєте, як на весіллі сватів рушниками, а свашок хустками перев'язують? Є деякі традиції, які ідентичні у весільному та похоронному обрядах... Про це є багато інформації у різних етнографічних джерелах.
Про стрічки на хрестах дитячих могил Ірина Рачковська-Баковецька написала таке:
...це пов'язано із поминальним церковним уставом - діти, які померли до семи років, вважаються безгрішні, тому панахидна структура поминання дещо інша, ніж загальна, для дорослих.
Радіо Трек: НОВИНИ