Наскільки реальним є лендліз для аграріїв України в умовах триваючої війни (ФОТО)

До речі, «лендліз» пишемо разом: Авраменко сказав

Пошук фінансів аграріями завжди був непростою задачею. А в часи війни ця проблема стає ще гострішою. Передусім для тих підприємств, які зазнали збитків через бойові дії. Які є варіанти? Надіятися на себе, державу чи альтернативні джерела міжнародного фінансування? Пише aggeek

Журналісти поспілкувались з агропідприємцями Сергієм Волошиним з Макарова, Наталією Сидорук з Іванкова та співзасновниками лізингової компанії №1 в сегменті роботи з МСБ ЕСКА Капітал — Сергієм Васьковим та Антоном Дядюрою.

Аграрії розповіли про те, як постраждав їхній бізнес від вторгнення. На жаль, втрати фінансів та матеріальних ресурсів — не найгірше, що трапилось. Деяких співробітників русня просто розстріляла.

Кацапня забрала всі вантажні автомобілі, бензовози, оргтехніку і навіть чайник

Наталія Сидорчук засновниця агропідприємства з Іванкова, під Києвом, утвореного у 2010 році. Підприємство займається вирощуванням сільськогосподарської продукції: кукурудзи, соняшника, сої, пшениці, жита, ячменю. Працюють в Київській, Житомирській та Дніпропетровській областях.

- Ми були у ліжку вдома у Києві, коли о 5 годині почули перші вибухи... Іванківський район Київської області захопили вже 25 лютого. Близько 40 БТРів зайшло на нашу базу. Окупанти зробили у приміщеннях господарства командний пункт, а на горищі засіли снайпери. Людей не випускали, абсолютно всі склади перевіряли, а якщо двері не могли відкрити — підривали. Ми уявлення не мали, що робити.

Рік тому, в березні 2021 року ми побудували новісінький ангар, вартістю 1,6 млн грн. І саме в цей ангар влучила авіабомба… Там зараз все зруйноване, наші люди залякані, все розграбоване… Окупанти забрали всі вантажні машини, тягачі, джипи, бензовози, сервер, комп’ютери, принтери і навіть чайник. Хотіли забрати ще й трактори, але наші хлопці (тракторист, водій і агроном) зметикували та підкрутили техніку, щоб трактори не завелися. Тільки вони й вціліли
Наталія Сидорчук.

Стояли зі своїми танками прямо на наших складах з продукцією і технікою. Одного механізатора розстріляли…

На підприємстві Сергія затягнулася кампанія зі збору кукурудзи. Ще у 20 числах лютого комбайни працювали в полях. Збирали кукурудзу, складали її та планували возити на сушку. В аграріїв часто буває, що не встигають восени зібрати урожай і переносять на зиму. Лишалось близько тисячі тонн. Але через ці події, агрокомпанія не встигли її забрати, окупанти поїздили танками й зіпсували все.

- Ранок 24 лютого почався зі страшних вибухів та думок про те, що буде далі. Обидва наші підприємства знаходяться в Макарівському районі Київської області. Це села Андріївка, Липівка, Плахтянка. Непрошені гості прийшли швидко. Стояли зі своїми танками прямо на наших складах з продукцією і технікою. Одного механізатора розстріляли, - каже Сергій Волошин.

- По техніці було дуже багато прильотів… Є повністю знищена техніка, є техніка, яка відновленню не підлягає, а є машини, які пошкоджені уламками ракет на відсотків 20-30%. В сумі втратили дуже багато.

Хотіли скористатися держпрограмою, щоб отримати фінансування для відновлення всього цього. Подали безліч заявок. У всі державні банки. Але виявилося, там нові вимоги. Мізерна кількість підприємств в Україні в принципі може претендувати на отримання коштів

Ленд-ліз для аграріїв

Фінансові інституції також мають брати на себе ризики у воєнний час. Можливо необхідне створення якогось своєрідного аналогу американської програми ленд-ліз. Можливо вдасться створити її аналог для сільськогосподарської та іншої техніки.

- Фактично, зараз ми збираємо історії підприємців, які постраждали від війни, щоб опублікувати, підготувати звіт по них і в прийнятному форматі доносити до західних партнерів. Програма повинна мати масовий характер, але стоятимуть за нею конкретні історії конкретних людей. Кожен аграрій має можливість поділитися своєю індивідуальною історією, каже Антон Дядюра.


- Сьогодні Україна перебуває в унікальній, жахливій ситуації, але й з унікальними можливостями. Але щоб ці можливості реалізувати необхідно працювати, шукати нові шляхи співпраці, звертатися за допомогою. З’явились нові умови, яких світ ще не знав у 21 столітті.

 

І можливо ми трохи романтичні у своїх очікуваннях, але я думаю, що якщо ми постараємося, скористаємося нашим досвідом ведення переговорів, структурування фінансових угод, залучення коштів + додамо емоційну складову, — нам вдасться створити довгостроковий фінансовий продукт з привабливими умовами, - сподівається
Антон Дядюра.

Поки складно зрозуміти, якою буде ця програма. Однак жорстких вимог не планують й кажуть, що програма буде розрахована не на агрохолдинги, а на дрібних та середніх аграріїв.

- До війни ми концентрувалися на фінансуванні МСБ, фермерів від 20 га до 1000-2000 га. Без різниці юрособа чи фізособа.

 

Щодо техніки, — ми не знаємо, чи це буде фіксований перелік доступної техніки, чи під потреби. Скоріше за все, це буде вживана техніка, але на лояльних умовах, - каже Сергій Васьков.

Коли запрацює ленд-ліз для аграріїв?

Кінцева мета такої програми: відновити український бізнес, допомогти йому у відновленні, щоб підтримувати українську економіку в життєздатному стані. Це не менш важливо для держави, ніж боротьба на воєнному фронті.

- Дат та термінів нема. Зараз задача зібрати реальні історії фермерів. Це необхідно для того, щоб переконати західних партнерів в тому, що реальні люди потребують допомоги.

 

Десь за 2 тижні ми зможемо зібрати історії. Створимо спеціальну сторінку і робитимемо презентації партнерам, розповсюджуючи інформацію.

Скоріше за все, повернутися до довоєнного режиму життя у 2022-му нам не вдасться. Тож чим раніше ми це зрозуміємо, тим швидше перебудуємо процеси й розробимо стратегію на майбутнє, - вважає Антон Дядюра.

Мета не просто відновити бізнес, а збільшення виторгу з гектару

Після війни багато земель не будуть оброблятись. Щоб компенсувати це — необхідно збільшувати виторг з гектара, йти в переробку, щоб збільшувалася додана вартість продукції. Розвивати різні галузі виробництва, а не лише експорт сировини. Ці всі питання будуть виникати і цього року, і в наступних. Це має бути шлях подальшого розвитку.

- Я довго спостерігаю за тим, як працює Данія. Їхній виторг на тисячу гектарів у 2,5 раза вищий, ніж в аналогічних підприємств в Україні. Тому що вони працюють не за схемою продажу кукурудзи в Китай, а системно. Займаються тваринництвом (свині) і продають все пов’язане з ними: корми, технології виробництва, м’ясо і переробку м’яса, - каже Антон Дядюра.

Якщо ваше підприємство постраждало і ви потребуєте допомоги заповніть, будь ласка форму.

Поділіться своєю історією, дайте відповідь на кілька простих запитань і прикріпіть фото.

Історії будуть сформовані у звіт і передані партнерам. А коли програма фінансування буде запущена, ви зможете претендувати на отримання коштів у першу чергу.

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4

Максим Розенко

Відкрити плей-лист

У Рівному шукають собаку породи естонський гончак

Згубилася собака мисливської породи естонський гончак. Прохання повернути загубленого улюбленця за винагороду.

Знайдена картка Приватбанку

 Знайдена картка Приватбанку, універсальна. Територія газотрону. Поверну власнику який назве останні чотири цифри. +380975244009 [media=267008]

Знайдене пенсійне посвідчення

20.01.2022 на вул.Чорновола у Рівному водій VW Sharan BK2748CH Маркушевський В.О. втратив своє пенсійне посвідчення. Аби забрати документи завертайтесь за номером 0677954878

Більше оголошень