Чи потрібно носити чорне вбрання на знак жалоби: відповідь священника про те, кому та як довго варто бути у чорному

Ця тема викликає низку питань

Кейт Мідлтон і принц Вільям під час церемонії поховання королеви Єлизавети

Часто ми бачимо, що люди, які втратили близьких носять одяг чорного кольору. Традиція носити чорне у знак жалоби походить з часів Римської.

В період Середньовіччя та епохи Відродження у Європі жінки в жалобі та вдови носили відмінні покрови та головні убори — у стилі консервативної моди. У деяких народів були інші траурні традиції.

Пропонуємо вам дізнатися, як переживали втрату близьких людей різні народи.

У чорне — мінімум на один рік

У деяких країнах у середні віки вдови та найближчі родичі померлого могли носити чорне та темне до кінця свого життя. Переважно через те, що вони усамітнювалися після смерті найближчого родича — чоловіка, брата, коханого чи сина.

На Сході жалобним кольором вважається білий. Наприклад, в Індії померлого загортають винятково у білі простирадла.

У давніх слов'ян зі смертю асоціювалася зима. У цей час року більшість рослин відмирало, а сама земля вкривалася білим килимом. Не даремно наречених одягають у білу весільну сукню — вони ніби вмирають для свого роду і відроджуються вже в сім'ї чоловіка.

В арабських та африканських країнах білий колір ототожнювався з яскравим, палючим світлом сонця. У сильну спеку джерела висушуються, рослини та тварини гинуть без вологи. Навпаки, чорний колір землі, що дарує прохолоду та поживні речовини, символізував життя.

В Іспанії колір жалоби теж білий, а заміж дівчата виходять у червоних платтях.

У Франції колір трауру — червоний.

В Україні чорна стрічка чи хустка – чіткий знак жалоби. Також обирається чорний одяг — сукні, подовжені спідниці. Бажано, щоб на одязі не було яскравих деталей.

Як довго носять чорне вбрання

Вважається, що найкраще — носити таке вбрання 1 рік. Але є нюанси.

Якщо померла бабуся або дідусь — чорну хустку носять пів року. Якщо далекі родичі — три місяці.

Чорну хустку можна знімати після похорон мами, батька, подружжя, дітей — тільки через один рік. І щороку на річницю її знову вдягають, згадуючи померлу близьку людину.

Водночас на сам похорон у чорне вдягаються усі присутні та обов'язково родичі та близькі друзі. Жінкам з непокритою головою не можна заходити ані на цвинтар, ані до церкви й на похорон не варто брати хустки іншого кольору, крім чорної. Але на ній може бути візерунок — чорними нитками чи срібними.

Бог є Богом живих, а не мертвих

Священник Олексій Філюк вважає, що колір вбрання людей, які втратили близьких – особиста справа кожного. І підтверджує, що колись на траур дійсно носили біле, а не чорне.

Хочу сказати, що сам чин похорону має відправлятись священником у білому облаченні, у білих ризах.

 

І перші християни на похорон теж приходили у білому. І навіть це можна побачити на фото з 1920-их років. Там усі жінки в білих хустинках.

 

Але в радянський час церкви були закриті, домовини почали робити чорними, люди почали одягатись у чорне на похорони. Це прийшло до нас в ХХ-му столітті.

 

Зазвичай істинні християни не мали б носити скорботу, бо, нагадую, Бог є Богом живих, а не мертвих, - каже він.

Отець Олексій підкреслює, що багато людей носить жалобу, аби уникнути осуду інших людей.

- Думаю, люди роблять це просто, щоб уникнути осуду. Хтось носить 9 днів, хтось 40, а хтось до кінця життя, бо похоронив рідного чоловіка чи навіть дитину.

 

Це справа кожного.

 

Я, як священник, не можу перев'язати жінку з чорної в білу хустину під час похорону, - пояснив він.

У загальному: якщо помер близький родич, то сувора жалоба має бути 40 днів. Далі — на розсуд кожної людини.

Джерело: РБК-Україна

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4
Юлія Вознюк

Юлія Вознюк

Відкрити плей-лист

Загублені ключі

Загублено зв'язку ключів у чорній шкіряній ключниці. Прохання повернути за винагороду

На Князя Романа загублено чоловічий золотий ланцюжок

Сьогодні близько 9-ї години ранку на вулиці Князя Романа, 13, 6 під'їзд загублено чоловічий золотий ланцюжок з хрестиком. Прохання повернути за ВИНАГОРОДУ.

У Рівному згубився песик Арчі

Вчора зник йоркширський тер'єр сріблястого окрасу, Арчі. Собаку бачили в районі Політону, Автовокзалу Обласної лікарні.  Прохання повернути за винагороду.

Більше оголошень