Як українці у минулому столітті вітали один одного з Різдвом (ФОТО)
Першу українську різдвяну листівку намалював Ілля Рєпін
У 1898 році російська Община Святої Євгенії за акварельними малюнками відомих художників видала серію різдвяних листівок з 10 штук накладом у 10 тис. примірників.
Серед них українським художником Іллею Рєпіним була підготовлена поштівка «Запорожець», яку, напевно, слід вважати першою «українською» різдвяною листівкою.
Щоправда, у сучасному розумінні її важко назвати різдвяною, оскільки на ній відсутні будь-які ознаки святкової картки. Тут зображений запорізький козак з люлькою, а майже 2/3 частини залишено для написання привітання.
На початку ХХ ст. святкові листівки друкувались у кількох видавництвах.
Мешканці Західної України до 1939 року відправляли один одному листівки польською мовою. Навіть якщо вітання писали українською, адресу все одно вписували польською, оскільки в іншому випадку поштівка не доходила до пункту призначення.
Серед українських вітань довоєнної доби найпоширенішими були: «Веселих свят!», «З Рождеством Христовим!», «З Днем Рождества Христового», «З нагоди Різдва Христового», «Найщиріші желання веселих свят та щасливого Нового Року», «Бажаю Панству Веселих Свят».
У період панування войовничого атеїзму і викорінення релігії в СРСР різдвяні поштівки були заборонені і замінені на новорічні.
Відродження різдвяних листівок в Україні відбулося з кінця 1980-х років. На поштівку повертаються сюжети народження Христа, зображення церкви, Вифлеємської зірки, дідуха, колядників тощо.
Радіо Трек: НОВИНИ