Москва досить гарно горіла в роки, які закінчувалися «2». Але не тільки... (ФОТО)

Екскурс в історію москвопаління

Москва горіла в роки, які закінчувалися на 2… Як-от, 1382, 1812... А до 2023-го вже як рукою сягнути! І трійцю любить не лише Бог...

Та про все за порядком, хронологічним. Одна з перших згадок про спалену дощенту москву – 1177 р., виконавець – рязанський князь Гліб.

Друга відома пожежа – 1382 рік, монголо-татари. Могло обійтися, оборону тримали доволі успішно, але москвичі були дуже п’яні... Ординці під проводом хана Тохтамиша штурмували вотчину ханського ставленика князя Дмітрія Московського. Той не хотів платити данину.

Про похід Тохтамиша знав і заздалегідь утік з міста разом з родиною, а решті городян виїхати заборонили – аби було кому його захищати.

 

«Мобіки» вже тоді. Сірома, зрадівши втечі князя і бояр, пішла громити їхні пивниці з винними запасами.

 

Впилися настільки, що повірили ординським посланцям: коли не будете чинити опору, городян не зачепимо. Перед загарбниками відкрили міські ворота. Населення москви було жорстоко знищено, її саму спалено.

1453 по 1493 рр. – 18 великих пожеж.

1521 – спалив кримський хан Девлет Герай, повністю. Загинули десятки тисяч московитів. Тим часом цар Іван Грозний відсиджувався у Ростові й не поспішав на порятунок підданих.

Згарище №5 – 1547-ий. Посушливе літо, більшість будівель – дерев’яні. Першою загорілася Хресто-Воздвиженська церква, бо хтось необережно кинув запалену свічку.

Наводить на певні роздуми: що вовишніх творіння Юрія Довгорукого, засновника москви, не викликало захоплення. Наслідки – спалена понад третина міста, 4000 жертв.

Як і раніше, правитель – цар Іван IV – перебував у безпеці, пожежу спостерігав з-за меж міста. Традиція в їхніх царів така. Після події приїхав до москви на день і вирушив назад, не переймаючись долею постраждалих містян.

1618-ий, облога москви спільними польсько-українськими силами, теж горіло. Та не повністю – шляхтичі не дійшли згоди з козаками, в т.ч. й не виконали перед ними свої фінансові зобов’язання.

Гетьман Сагайдачний наполягав, щоб повністю захопити столицю московського ханства, поляки ж, виснажені облогою, його не послухали. А була чудова нагода...

1812-ий – москва, хоч і ненадовго, стала європейським містом. Сюди прийшло військо Наполеона Бонапарта. Тоді ж сталася і найвідоміша пожежа, яку приписують французькому воєначальникові. Насправді наказ підпалити місто віддав генерал фьодор растопчін.

Видовище справило на гостей російської столиці враження. Настільки потужне, що, згідно з легендою, їхні нащадки, прибувши 1887-го року до Айдахо, США, заснували тут місцеву Москув.

Теж діра дірою, провінція з населенням трохи більше 25000 осіб і теж, уявіть собі, переживала пожежу, яка знищила місто.

Ось так москва горіла по життю. Хоч завжди знаходився якийсь дебіл, який заливав водою мистецький перформанс у вигляді палаючого кремля. Що поробиш, на росії ніколи не вміли цінувати прекрасного.

Автор: Людмила Пустельник

Джерело: Global Village Home

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4
Сергій Шевчук

Сергій Шевчук

Відкрити плей-лист

У Рівному знайшли техпаспорт на автомобіль Hyundai

У Рівному знайшли техпаспорт на автомобіль Hyundai. Якщо документи ваші - телефонуйте 

У Рівному знайдено окуляри та телефон

У Рівному, на вул. Відінська, 39 біля М'ясомаркета/ біля АТБ знайдено  окуляри  та телефон. Знайдене передали продавцям на касу магазину 

Посвідчення водія Рабешко

27.09.2023 р. загублено посвідчення водія на прізвище Рабешко Роман. Орієнтовно по маршруту від гуртожитків РДГУ №4 і №5, через "Текстильник" і до а/с Чайка.

Більше оголошень