ON-LINE

Чи можна фотографувати посвідчення поліцейського?

четвер, 20 серпня 2020

Почнемо з того, що чинне законодавство України не містить не лише згадок про обов’язок поліцейського дати зафіксувати своє посвідчення, але й заборони громадянину зробити це. Однак є свої «але».

Відповідно до частини 3 статті 18 Закону України «Про Національну поліцію» звертаючись до особи, або у разі звернення особи до поліцейського, поліцейський зобов’язаний назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на її вимогу службове посвідчення, надавши можливість ознайомитися з викладеною в ньому інформацією, не випускаючи його з рук.

Відповідно до частини 4 статті 18 Закону додаткові обов’язки, пов’язані з проходженням поліцейським служби в поліції, можуть бути покладені на нього виключно законом.

Тобто, поліцейський має пред’явити своє посвідчення для ознайомлення, але не зобов’язаний пред’являти його для фіксації на фото- та відеопристрій.

Такої позиції дотримується Департамент патрульної поліції України. У відкритому доступі є відповідь на звернення громадянина з цього питання.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На цю ситуацію можна поглянути й під іншим кутом.

Конституція забороняє втручання в особисте й сімейне життя людини та збір конфіденційної інформації про неї без її згоди. Водночас публічне виконання службових обов’язків не є особистим і сімейним життям.

При цьому, Законом України «Про інформацію» передбачено, що конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб’єктів владних повноважень. До того ж не належать до інформації з обмеженим доступом відомості про незаконні дії органів державної влади, їх посадових та службових осіб.

Отже, інформація про суб’єктів владних повноважень, якими є поліцейські, не є конфіденційною, а значить є відкритою. Закону, який забороняв би фотографувати або знімати на відео службове посвідчення або дії поліцейського не існує. Тому, на місці зупинки водієві не заборонено «знімати» на телефон як дії поліцейського, так і його службове посвідчення.

Логічний висновок з двох різних поглядів: не те, що не дозволено фотографувати, однак і поліцейський не зобов’язаний надати його для фотографування, лише для ознайомлення, не випускаючи з рук.

Часто краще записати ці відомості, а не фотографувати. Це суто процесуальні нюанси. «На війні всі засоби хороші» - це правда. Однак, гарантії того, що такі ваші дії не спровокують якихось «проблем», ніхто не дає. Не виключено, що під час оскарження вами постанови про притягнення до адмінвідповідальності, патрульний не згадає про це і не почне «качати» права. Воно вам треба? Ні.

Адвокат Дупак Валентин Германович

Наші новини у ТelegramНомер у Viber: 063-73-4-106-4 

КОМЕНТАРІ 0

КОМЕНТУВАТИ

Оголошення

  • Техпаспорт Аudi A6

    Загублений техпаспорт на АudiA6, литовська реєстрація. Прохання повернути за...
  • Загублено ключі

    Знайдено ключі від автомобіля «Рено». Тому, хто загубив, прохання...
  • ДОПОМОГА

    Терміново потрібні кошти на трансплантацію нирки Монтік Мар’яні, 1997 року...
БІЛЬШЕ ОГОЛОШЕНЬ
Ваш навігатор дорогами Рівного