«Зараз не на часі»: від нового синдрому потерпають українці через війну

Вони забороняють собі отримувати радість від життя

«Зараз не на часі», «Закінчиться війна — потім повернусь до цього», «Ще трохи — і почнеться щасливе життя». Знайомі вислови? Вони можуть бути ознаками синдрому відкладеного життя.

Про його симптоми розповіла психологиня гарячої лінії безкоштовної психологічної підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ) Олена.

Синдром відкладеного життя - це психологічний феномен, коли людина відчуває, ніби її життя «завмирає» або «ставиться на паузу».

 

У таких випадках вона, зазвичай, чекає певного моменту: закінчення війни, повернення додому або інших «переломних» ситуацій, після яких настане «справжнє життя».

Ознаки синдрому відкладеного життя

Найчастіше синдром проявляється у переселенців чи біженців, які виїхали у безпечні місця проживання.

Вони не дозволяють собі жити в теперішньому часі:

  • не знайомляться з новими людьми;
  • відмовляються шукати роботу;
  • не дозволяють собі нові покупки;
  • не можуть інтегруватись у новій громаді.

Фізично вони можуть зробити будь-що з цього переліку, але просто не дозволяють собі цього. Адже чекають, коли настане саме той момент, щоб зробити всі заплановані справи.

Як позбутися синдрому відкладеного життя?

1. Запровадити щоденні ритуали догляду за тілом, які сприяють здоров’ю: дієта, фізичні активності, гігієна сну.

2. Відновити чи завести нові соціальні контакти. Зазначте звички, які ви зможете виконувати у повсякденному житті. Наприклад, вітатися з сусідами та продавцями у магазинах або запросити на каву колегу по роботі.

3. Звернути увагу на ваші бажання та острівці стабільності, які триматимуть на плаву. Найчастіше люди обирають завести щоденник, в якому щодня писатимуть рядки вдячності собі або ділитимуться переживаннями. Така практика дозволить познайомитись зі справжніми своїми бажаннями, ідеями та мріями.

4. Звернутися до психолога.

Джерело: НВ

Радіо Трек: НОВИНИ

Поширити в Facebook