Нацбанк ввів в обіг 10-гривневу монету (ФОТО)

Відсьогодні

Національний банк України вводить в обіг нові монети, які поступово замінять відповідні банкноти.

З 3 червня монети номіналом 10 гривень стануть дійсним платіжним засобом на території України.

 

Ними можна буде розрахуватися у торговельній мережі або здійснювати операції в банках.

На першому етапі Нацбанк планує увести в обіг понад 5 млн 10-гривневих монет. Їх розподілять між підрозділами Національного банку в регіонах, йдеться на сайті НБУ.

Тож з 3 червня банки зможуть отримувати оновлені грошові знаки в Національному банку й видавати їх своїм клієнтам.

Громадянам не потрібно спеціально обмінювати банкноти на монети, наголошують в НБУ. Розраховуватися одночасно і новими грошовими знаками, і попередніми банкнотами цього номіналу можна буде необмежений період часу.

Поступово – у результаті природного зношення – 10-гривневі банкноти замінюватимуть в обігу монетами.

Держрегулятор нагадує, що станом на 1 квітня в обігу перебувало 179,3 млн банкнот номіналом 10 гривень.

Про дизайн та захист

Нова обігова монета номіналом 10 гривень – невелика за розміром, легка. Її діаметр становить 23,5 мм, вага – 6,4 г.

Вона виготовлена із цинкового сплаву з гальванічним покриттям нікелем.

Завдяки своїм збільшеним габаритним розмірам (діаметр, товщина та гурт) нова 10-гривнева монета суттєво відрізняється від обігових монет номіналом 1, 2 та 5 гривень. Завдяки більшому діаметру та гурту (третя сторона монети) зі спеціальним грубим рифленням громадянам буде легко відрізнити її від обігових монет інших номіналів, кажуть в НБУ.

Візуальні та тактильні елементи захисту монети – це дизайн аверсу і реверсу, оформлення гурта (відповідний тип рифлення) та дрібні елементи зображень, які складно відтворити в кустарних умовах.

Під час автоматизованого перерахунку монет на спеціальному обладнанні для їхньої ідентифікації використовують такі технічні характеристики: розмір і вага, а також так званий електромагнітний підпис – електронний сигнал, характерний для того чи іншого матеріалу.

Завдяки комплексним змінам номінальний ряд гривні скоротиться до оптимального розміру – 12 номіналів.

Усього в ньому залишиться 6 номіналів монет (10 та 50 копійок, 1, 2, 5 та 10 гривень) і 6 номіналів банкнот (20, 50, 100, 200, 500 та 1 000 гривень). Таке співвідношення є не лише зручним для здійснення розрахунків і задовольняє потреби української економіки в готівці, але й відповідає практиці провідних центральних банків (Канади, Великобританії, Австралії, Данії, Угорщини, Чехії, Японії тощо).

Про причини заміни

З урахуванням терміну служби монет заміна банкнот низьких номіналів на відповідні номінали монет дасть змогу державі заощадити близько 1 млрд гривень. Адже тривалість життя монет значно вища, ніж тривалість життя банкнот низьких номіналів.

Монети перебувають в обігу близько 20–25 років.

 

Натомість банкноти номіналом 10 гривень можуть перебувати в обігу незначний проміжок часу – у середньому один-два роки.

Тож банкноти потрібно майже щороку друкувати, обробляти та зберігати. Водночас обіг монет потребує від держави значно менших зусиль та коштів.

Наші новини у ТelegramНомер у Viber: 063-73-4-106-4

Радіо Трек: НОВИНИ

Поширити в Facebook