Відключення, вимкнення або відімкнення: як правильно вживати ці слова?
І що саме роблять з електроенергією, коли її немає в наших розетках
Про нюанси застосування слів «відключення», «вимкнення» та «відімкнення» розповідає українська редакторка Ольга Васильєва.
Каже, найперше, що треба зробити, — це зазирнути до тлумачного словника. Там ми побачимо, що:
- ВІДКЛЮЧАТИ, ВІДКЛЮЧИТИ — роз'єднувати що-небудь, пов'язане з роботою певної системи (газопроводу, водопроводу тощо).
- ВИМИКАТИ, ВИМКНУТИ — припиняти дію чого-небудь, перериваючи зв'язок із загальною системою; припиняти дію якого-небудь приладу, механізму.
- ВІДМИКАТИ, ВІДІМКНУТИ — за допомогою ключа відкривати замок або що-небудь замкнене.
- ВІД'ЄДНУВАТИ, ВІД'ЄДНАТИ — відокремлювати що-небудь приєднане.
— Слово відімкнення одразу відкидаємо. Електроенергію ми ключем не відмикаємо.
Якщо електропідстанцію руйнує ракета, це аварійне відключення. А просто вимкнути електрику ми можемо в себе вдома, натиснувши вимикач (електричний апарат для замикання і розмикання електричного кола).
Якщо ж світло вимикають (насправді відключають) енергетики, це планове відключення. Бо електроенергію не просто вимикають, а розʼєднують споживачів та електромережі задля обмеження навантаження на енергосистему, а потім знову підʼєднують (підключають), - пояснює редакторка.
Отже, відключення — це не росіянізм, а найточніше слово в нашому випадку. Правильно буде сказати: «віялові відключення» та «графік відключень», а не «віялові вимкнення» та «графік вимкнень».
Між тим, якщо хтось заявить, що варто казати взагалі «знеструмлення», то, як пояснює Ольга Васильєва, треба розуміти, що знеструмити можна не електроенергію, а обʼєкт, район чи населений пункт. Електроенергію усе-таки можна тільки відключити.
Більше на цю тему – в оригінальній публікації Тут же можете долучитися й до обговорення у коментарях.
Радіо Трек: НОВИНИ