Вчені з'ясували вік, коли люди починають різко старіти: нове дослідження – здивувало (ФОТО/ВІДЕО)
«Про це говорить Україна, про це не можемо мовчати і ми» (с)
Раніше вважалося, що старість різко наздоганяє людину після 50-и. Нині ж вчені визначили для себе (та всіх нас) дещо інші реперні точки.
Вчені зі Стенфордського університету (Каліфорнія, США) виявили, що старіння це не поступовий процес, а відбувається наче як у два «стрибки»:
Коли людині виповнюється 44 та 60 років.
Результати дослідження, які опублікували у науковому журналі Nature Aging, свідчать, що людський організм змінюється на молекулярному рівні, і ці зміни відбуваються вже у середньому віці, пише Washington Post.
«Очевидно, що ви змінюєтеся протягом усього свого життя. Але є два основні періоди, коли відбувається багато змін: один – коли людям близько 45 років, та інший – коли їм близько 60», – розповів Майкл Снайдер, генетик зі Стенфордського університету.
Повідомляється, що в цьому дослідженні, яке тривало майже два роки, брали участь понад 100 здорових людей різного етнічного походження віком від 25 до 75 років.
У них брали мазки з ротової порожнини, носа та шкіри, а також зразки крові та калу.
За учасниками спостерігали близько двох років.
Вчені проаналізували близько понад 135 тисяч різних молекул і мікробів, які пов'язані з серцево-судинною та імунною системою, метаболізмом, шкірою і м'язами.
Аналіз показав, що 81% молекул кількісно змінилися у тих людей, яким було за 40 і за 60. Вчені виявили зміни, які були однаковими для обох груп.
Вони були пов’язані із серцево-судинними захворюваннями, метаболізмом кофеїну, станом шкіри та м'язів. Водночас відшукали й певні відмінності.
Наприклад, в учасників, яким було близько 40 років, помітні зміни спостерігали в молекулах, пов'язаних з метаболізмом алкоголю і ліпідів (або жирів).
А в тих, кому за 60, – у молекулах, пов'язаних з імунною регуляцією, функцією нирок і метаболізмом вуглеводів.
Майк Снайдер зауважив, що виявлені зміни у 60-річному віці не є несподіванкою, адже багато вікових захворювань починають проявлятися саме у цьому періоді. Натомість зміни у 40-річних спочатку здивували команду дослідників.
Вчені наголошують, що людям середнього віку слід приділити особливу увагу їхньому здоров’ю.
«До прикладу, якщо ви знаєте, що ваш вуглеводний обмін порушений, то ви можете цьому зарадити – змінити свій раціон і здорово харчуватися», – зазначив Снайдер.
Радіо Трек: НОВИНИ