В Україні почалася податкова амністія. Як перевірити, чи потрібно вам заповнювати декларацію
Тут не треба вказувати інформацію про джерела походження задекларованих активів
1 вересня в Україні стартувала податкова амністія. Це значить, що протягом одного календарного року (до 1 вересня 2022-го) українці разово можуть задекларувати усі свої необліковані доходи.
Про умови надання такої амністії, а також хто і для чого може нею скористатися, розповіли в ефірі «Українського радіо Рівне» представниці Головного управління Державної податкової служби у Рівненській області.
На кого розповсюджується амністія
Одноразове спеціальне добровільне декларування фізичними особами активів – це можливість для бізнесу вивести свої активи з тіні й надалі активно працювати та залучати інвестиції, говорить заступниця начальника обласного управління Зоя Хоній.
Насамперед законом можуть скористатися фізичні особи – резиденти, а також нерезиденти України, які на момент отримання активів були резидентами й платниками податків в нашій державі, пояснює начальниця відділу інформаційно-аналітичного забезпечення податкової служби в області Віта Іванчик:
– Якщо говорити конкретніше, то це громадяни, які здійснювали свою господарську діяльність на той момент неналежним чином врегульовану у законному порядку й, відповідно, не в повному обсязі, чи взагалі не сплачували податки.
Це також трудові мігранти, які неофіційно працювали закордоном, громадяни, які на той момент отримували зарплату неофіційно.
За який період і що декларувати
- земельні ділянки, об'єкти житлової й нежитлової нерухомості;
- транспорт, антикваріат, ювелірні вироби, дорогоцінне каміння;
- валютні цінності, банківські метали, монети;
- кошти у гривнях, позики, надані третім особам й на момент подачі декларації не повернуті;
- інші об'єкти, частки внесків у корпоративні права, права інтелектуальної власності й інше.
Йдеться про активи, отримані до 1 січня 2021 року.
Не потребують декларування квартира або декілька квартир, якщо їхня сукупна площа не перевищує 120 кв. м та майнові права на такі квартири.
Також не декларуються нежитлові будинки некомерційного призначення, площею менш як 60 кв.м.
– Щодо житлових будинків, один або декілька, якщо площа до 240 кв. м – не декларується.
Дуже багато випадків, коли будинки в стадії незавершеного будівництва, не введені в експлуатацію. Проте, якщо по всіх документах площа такого будинку до 240 квадратів, при цьому є право власності на земельну ділянку, то таке незавершене будівництво не декларується. А от понад 240 квадратів – слід декларувати, – роз'яснила Віта Іванчик.
Також земельні ділянки не декларуються в межах площі безоплатної передачі.
Відповідно до Земельного кодексу це такі ділянки:
- для ведення особистого селянського господарства – не більше 2 га,
- для ведення садівництва – не більше 12 соток,
- для будівництва і обслуговування житлових будинків і споруд у селах – до 25 соток,
- те саме у селищах – не більше 15 соток,
- те саме у містах і для індивідуального дачного будівництва – не більше 10 соток,
- для будівництва індивідуальних гаражів – не більше 1 сотки.
– Щодо транспорту – не декларується, якщо наявний один транспортний засіб, який не використовується в комерційній діяльності, тобто – для особистого використання та інші активи, крім зазначених вище.
Не декларуються і ті, сумарна вартість яких не перевищує 400 тис. грн, – зазначила Віта Іванчик.
Вона уточнила, що скористатися податковою амністією не можуть також держслужбовці, які з 1 січня 2005 року подавали декларацію в межах законів про корупцію й держслужбу.
Крім того, малолітні, недієздатні особи й громадяни України, щодо яких ведуться слідчі дії або/та порушені кримінальні провадження.
Як подати таку декларацію
Докладну інструкцію публікує «Юридична газета онлайн»:
На цьому етапі декларанта перевірять на відповідність кільком вимогам чинного законодавства.
Можна платити трьома частинами до 1 листопада 2024 року, але тоді ставки будуть, відповідно, 6%, 11,5% і 3%.
Цей пункт передбачає, що не буде ніяких документальних перевірок, а відтак – і штрафів.
Також при сплаті одноразового збору платника звільняють від сплати 1,5% військового збору.
А ще йому не потрібно вказувати джерело доходів.
Загалом же до декларанта, який сплатив усю суму, не можуть застосовуватися заходи забезпечення кримінального провадження і запобіжні заходи та вчинятися будь-які слідчі дії, розпочинатися провадження у справах про адміністративне або ж цивільне правопорушення за порушення саме податкового валютного законодавства.
Також варто зауважити, що платник зобов’язаний подати декларацію особисто, без уповноважених осіб чи представників і винятково в електронній формі. Він має сплатити суму збору, яку визначив. Якщо ж вона не сплачена, то вважається, що така декларація не була подана, наголошує Віта Іванчик.
Як перевірити, чи треба подавати нульову декларацію
– Насамперед, якщо зайти в електронний кабінет, автоматично підвантажується довідка про доходи, яка обліковує доходи з 1998 року. Платник бачить, чи отримував він, чи ні.
Розуміючи, що офіційних доходів, з яких сплачені податки, немає, при цьому наявне майно, яке куплене за кошти, то виникає питання: «Де ж ти взяв ці кошти?». Оце і є можливість таким громадянам легалізувати ці кошти, подавши декларацію і сплативши 5% збору, – резюмувала Зоя Хоній.
Електронний ключ до свого е-кабінету можна отримати у податковій, або ж у будь-якому банку.
Якщо у декларації виникли якісь неточності, зокрема арифметичні чи методологічні помилки, які не вплинули на суму збору, то податковий орган надсилає повідомлення і платник має право протягом 20 календарних днів подати нову, правильно заповнену декларацію.
Людині, яка перебуває за кордоном, їхати в Україну не потрібно – достатньо подати декларацію через електронний кабінет.
Радіо Трек: НОВИНИ