У них вірять навіть українці: історик назвав найнебезпечніші російські наративи
За словами експерта, у нас величезна історична каша
Росіяни століттями спотворювали образ українця й насаджували нам свої наративи. Деякі з них настільки засіли у нашому суспільстві, що люди дійсно у них вірять. Зараз ця пропаганда тільки посилилась й часто спрямована ще й на іноземців.
Про небезпечні російські наративи розповів історик та військовий Олександр Алфьоров в ексклюзивному інтерв'ю РБК-Україна (проєкт Styler).
- Почнемо з оцінок самих себе - «Де три українці, там два гетьмани», «Моя хата з краю».
Росіяни нам вклали в голову, як ми маємо описувати самі себе. І ці наративи у нас дуже давно, бо нам їх втюхали, - говорить історик.
Алфьоров додає, що зараз усі промови Путіна хоч спрямовані на внутрішню аудиторію, але вони націлені й на частину нашого населення.
- Коли він говорить, що Україну створив Ленін, це класно лягає для тих, хто не хотів знати, що таке Україна.
Цих наративів багато. Їх можна знайти в історії, які ми досі не можемо вихаркати кров'ю. Бо коли я чую про громадянську війну 1917-20 років від істориків чи «вєліка отєчєствєнная», то я жахаюсь, - каже військовий.
Також сьогодні росіяни хочуть продемонструвати світу, що українці - це антисеміти.
- На це було створено наполегливий удар з серпня минулого року, коли Путін почав це проговорювати на зустрічах. Але ми єдина країна у світі, де у 1917-18 роках існувало міністерство у єврейських справах.
Ще не було держави Ізраїль, а у нас в Україні було міністерство. На наших грошах тоді було написано українською, польською та єврейською (ідиш).
А як звучить російське гасло, яке недавно лунало в Махачкалі - «Бей евреєв, спасай Россию», - зауважує Алфьоров.
Історик додає, що у нас має бути від політиків можливість бюджетування і створення продукту, який би описував нашу історію, бо у нас величезна історична каша.
- Нам треба зробити «смачний» державний продукт - українські мультики, канали Tik-Tok, You Tube, Instagram. Треба починати з дітей. Потрібно знімати класні історичні фільми. От недавно вийшов «Довбуш» - суперкласне кіно. Держава має зробити історичний канал.
У нас є ресурси - заарештовані канали колишніх політиків. Дайте команду й історики зроблять канал, де розповідатимуть правду. І це не пропаганда", - каже військовий.
Радіо Трек: НОВИНИ