Точно не 25 грудня: Яка справжня дата Різдва

Вчені здивували відповіддю

25 грудня цього року виповниться 2023 роки від дня народження Ісуса Христа. Втім, деякі вчені припускають, що Ісус не народився взимку 1 року нашої ери. Він може бути набагато старшим, ніж думає більшість людей.

Професор Лоуренс Микитюк з Університету Пердью (США) зауважив:

Залишається принизливим фактом, що, попри різні твердження, ніхто в наш час не може точно сказати точного року народження Ісуса.

Оскільки Ісус народився в селянському стані, не було жодних записів про його народження. Найкращим способом визначити, коли насправді народився Христос, — це пов’язати його життя з відомими діячами, про яких залишилися згадки в історії. Одним із яких є життя юдейського царя Ірода Великого, котрий був призначений Римом правити землями, приблизно з 37 року до нашої ери.

Згідно з Біблією Ірод видав указ про вбивство всіх єврейських хлопчиків до двох років. Якщо це правда, то Ісус повинен був народитися принаймні за два роки до смерті царя Ірода.

Через 60 років після смерті Ісуса Христа єврейський історик Йосип Флавій  написав, що незадовго до смерті Ірода відбулося місячне затемнення. Це може стосуватися чотирьох можливих дат: 15 вересня 5 року до нашої ери, 13 березня 4 року до нашої ери, 10 січня 1 року до нашої ери та 29 грудня 1 року до нашої ери.

Перша справжня згадка про 25 грудня як дату народження Ісуса з’явилася в середині 4 століття нашої ери. Однак професор Микитюк вважає:

Навряд чи Ісус народився в будь-який день грудня, не кажучи вже про 25 грудня, тому що «були пастухи в полі, які вночі стерегли свої отари». Вчений наголошує, що у Палестині взимку пастухи тримали овець у кошарі, щоб захистити себе та своїх овець від негоди.

Іншим важливим моментом є те, що трави, якою харчувалися вівці, було найбільше в березні, перш ніж її спалило сонячне тепло.

Факт великої кількості трави в березні узгоджується з місячним затемненням, яке сталося незадовго до смерті Ірода Великого. Ймовірною датою, яку можна визначити для народження Ісуса, є березень, 6, 5 або 4 рік до нашої ери, – зауважив професор.

У пошуках більш точної відповіді деякі вчені наводять історію біблійних трьох мудреців. У Євангелії від Матвія три волхви шукають Ісуса, йдучи за зіркою на Сході.

У 5 р. до н. е. астрономи династії Хань зафіксували проходження зірки, яка проносилася небом протягом 70 днів. Комета ніколи не була названа, але фізик з Кембриджського університету Колін Хемфріс вважає, що це була Вифлеємська зірка.

Згідно з китайськими записами, зірка з’явилася навесні 5 року до н. е. — весняний сезон окоту овець, — каже Колін Хемфріс.

Однак також відомо, що 17 квітня 6 року до нашої ери сталася надзвичайно рідкісна астрономічна подія під назвою потрійне з'єднання, коли Юпітер і Сатурн тричі зблизилися на небі за дуже короткий проміжок часу.

Американський історик Майкл Молнар припустив, що це сприймалося як особливо сприятливий знак, який, можливо, віщував народження короля. Якщо біблійна розповідь про Вифлеємську зірку правильна, то народження Ісуса  можна датувати весною 7 року до нашої ери.

Професор Ендрю МакГоуен з Єльської богословської школи зазначив, що перші припущення про походження дати Різдва з’явилися лише в 12 столітті. А дата 25 грудня могла бути обрана тому, що це рівно за дев’ять місяців до передбачуваної дати розп’яття Ісуса 25 березня.

Ранні християни твердо вірили, що Ісус помер у той самий день, коли був зачатий від Святого Духа.

Зв’язувати зачаття Ісуса та смерть таким чином, безсумнівно, здасться дивним для сучасних читачів, але це відображає стародавнє та середньовічне розуміння зв’язку всього спасіння, – пояснив  професор-богослов.

Джерело: ТСН

Радіо Трек: НОВИНИ

Поширити в Facebook