Суттєві зміни для студентів-чоловіків у 2025 році: важливе нагадування
Також зміни запроваджуються для чоловіків до 25 років, які не є студентами
Відповідно до закону про мобілізацію, який набув чинності 18 травня 2024 року, з 1 вересня 2025 року запроваджується базова загальновійськова підготовка у вишах — як окрема навчальна дисципліна, що включається до навчальних планів закладів вищої освіти всіх форм власності.
Жінки проходитимуть її лише добровільно.
Тим, хто пройде таку підготовку під час навчання, вже не потрібно буде проходити базову військову службу.
За підсумками такого військового вишколу — у формі базової підготовки або базової служби — молоді люди отримуватимуть:
- військово-облікову спеціальність,
- навички та уміння, необхідні для виконання конституційного обов’язку щодо захисту України (поводження зі зброєю та вибуховими пристроями, дії на полі бою, надання домедичної допомоги тощо).
Водночас без проходження базової військової служби чи підготовки буде неможливо влаштуватися на роботу на державну службу, зокрема в Нацполіцію, прокуратуру, органи місцевого самоврядування та інші органи влади.
Ця норма почне діяти з 1 вересня 2026 року.
Порядок проведення БЗВП для тих громадян України, які здобувають вищу освіту, уточнює та регулює постанова Кабміну № 734.
Так само у 2025 році в Україні має бути впроваджено базову військову службу замість скасованої строкової. Її повинні будуть пройти чоловіки віком від 18 до 25 років (які не є студентами, що проходять замість цього БЗВП під час навчання). При цьому рік проходження служби до досягнення 24-річного віку можна обрати самостійно.
Порядок проходження базової військової служби та її строки визначатиме Кабінет міністрів України. Для роз’яснення цього порядку мають бути видані додаткові підзаконні акти.
Встановлені законом строки базової військової служби:
- в мирний час, в особливий період (крім періоду дії воєнного стану) — до 5 місяців, з яких до 3 місяців здійснюється базова загальновійськова підготовка, до 2 місяців — фахова підготовка;
- під час дії воєнного стану — до 3 місяців, з яких не менше 1 місяця здійснюється базова загальновійськова підготовка, до 2 місяців — фахова підготовка.
Базову військову службу мають пройти:
- чоловіки — придатні для цього за станом здоров’я, віком від 18 років і не старші за 25 років;
- жінки — лише добровільно.
Направлення на базову службу передбачає такі етапи:
- медичний огляд (включно із направленням на додаткові медобстеження за необхідності);
- професійно-психологічний відбір;
- засідання комісії з питань направлення для проходження базової військової служби;
- отримання повістки від ТЦК та СП, де буде зазначено час і адресу, за якою необхідно прибути для відправлення у навчальну частину або центр для проходження базової військової служби;
- перебування у відповідному ТЦК та СП або на обласному збірному пункті до відправлення у навчальну частину чи центр.
Відстрочку від базової військової служби матимуть призовники, які:
- визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я;
- навчаються у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, вищої духовної освіти (за денною або дуальною формою здобуття освіти, в інтернатурі чи докторантурі) — при цьому відстрочка надається лише до досягнення 24-річного віку;
- обрали відповідний рік, в якому бажають пройти базову військову службу;
- мають право на звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначено окремо;
- яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення чи кримінальна справа розглядається судом.
Джерело: NV
Радіо Трек: НОВИНИ