Сьогодні - м'ясопусна Вселенська батьківська субота: звичаї, прикмети і заборони поминального дня

22 лютого за новим церковним календарем згадують мученика Маврикія і 70 святих

У православне свято сьогодні святих мучеників просять дати сил винести всі послані життєві випробування.

Також цього дня - Вселенська батьківська субота.

Вселенська батьківська поминальна субота, яку ще називають М'ясопусною - одна з найважливіших поминальних дат. Це перша з двох Вселенських субот у 2025 році. Відзначають її за тиждень до Великого посту.

Це день поминання церквою всіх покійних, а в першу чергу – померлих батьків та інших родичів. 

Всього в році відзначають вісім батьківських субот, дві з яких називаються Вселенськими.

Одна з них - М'ясопусна, а друга - Троїцька. Щороку вони випадають на різні дні, все залежить від дати, коли святкується Великдень.

Цього дня в храмах традиційно відбуваються служби в пам'ять про всіх спочилих християн, віряни відвідують цвинтарі, накривають поминальні столи, подають милостиню і згадують родичів, які пішли.

Що таке Вселенська батьківська субота

У православному календарі є кілька особливих днів, які ще називають поминальні суботи, або батьківські суботи. У ці дати віряни просять через молитви пробачити гріхи померлим родичам і дарувати Царство Небесне.

Серед поминальних днів є дві суботи, іменовані Вселенськими. Це дні, коли в церкві поминають не тільки близьких і родичів, а й «усіх від віку спочилих» християн - тих, хто загинув в аваріях, подорожах, від голоду, холоду, стихійних лих, на війні.

Таким чином усі коли-небудь загиблі віряни не залишаються без молитов Церкви, а їхні душі завдяки цьому знаходять спокій.

Що потрібно нести до церкви на поминальну суботу

У батьківську суботу традиційно в храм несуть панахидку - поминальні продукти. Це можуть бути цукерки, хліб, соняшникова олія, крупи, вода, фрукти.

Священику подають записки з іменами померлих - їх прочитають на літургії, і запалюють свічки за упокій біля ікон.

Після храму заведено відвідувати могили родичів на кладовищах, щоб пом'янути померлих і прибрати місця спочинку. Доброю справою вважається навести лад на якійсь занедбаній могилі.

Після цього віряни накривають удома поминальний обід: на стіл потрібно обов'язково поставити кутю (коливо).

 

Що не можна робити у Вселенську м'ясопусну батьківську суботу

У цей день не можна зловживати алкоголем. Алкоголь і цигарки не можна також залишати на могилах померлих родичів, які відвідують у свято.

У свято не можна відмовляти в милостині нужденним.

У цей день заборонено піднімати загублену річ. Вважається, що якщо на цвинтарі щось впало, то це неспроста. Краще залишити цю річ мертвим.

Церква також не схвалює традицію залишати їжу на могилках - краще віддати її як милостиню живим людям.

Слід також відкласти побутові справи й турботи - те саме прибирання, готування, а сам поминальний день провести в спокої та молитві.

Радіо Трек: НОВИНИ