Правила грошових переказів змінять: що мають знати клієнти банків
Що пропонує НБУ
В Україні оновлять правила платежів між банками в гривні. Такі перекази стануть миттєвими – це є однією з вимог Міжнародного валютного фонду та має наблизити Україну до інтеграції в платіжний ринок Євросоюзу.
Відповідні зміни прописані у проєкті постанови Національного банку України. Таку потребу пояснили набранням чинності з 8 листопада 2024 року змін до закону «Про платіжні послуги», якими визначається можливість здійснення в Україні миттєвих кредитових переказів.
З огляду на це НБУ пропонує:
- визначити порядок прийняття і виключення учасників миттєвого кредитового переказу, що виконується через систему електронних платежів НБУ;
- унормувати особливості виконання миттєвого переказу СЕП;
- уточнити технологію виконання засобами СЕП примусового, безспірного та договірного списання коштів з кореспондентського рахунку банку;
- визначити особливості виконання миттєвого переказу СЕП небанківськими надавачами платіжних послуг через банк, який є учасником миттєвого переказу СЕП.
У червні у Верховній Раді прийняли за основу законопроєкт №11043 про коригування роботи ринків фінпослуг. Він вводить поняття «миттєвих перекладів», які мають здійснюватися за 10 секунд у будь-який час доби та будь-якого дня тижня.
До поняття «повного проведення» включаються:
- всі перевірки (зокрема фінансовий моніторинг);
- фактичний переказ із рахунку ініціатора;
- зарахування коштів одержувачу;
- безкоштовне інформування одержувача у SMS або через push-повідомлення.
З огляду на це використовувати словосполучення «миттєві платежі» у рекламі зможуть лише ті банки, що виконують зазначені умови. А якщо всі етапи операції відбуватимуться більш ніж за 10 секунд, таке твердження в рекламі вважатиметься дезінформацією – за це каратимуть штрафами із можливим позбавленням ліцензії.
Наразі перекази грошей на 10 секунд не здійснюються. Їхнє впровадження в Україні Національний банк планує провести до кінця першого кварталу 2025 року. Про те, що регулятор почав тестувати нову технологію українські банки неофіційно підтвердили на початку листопада.
Джерело: OBOZ.UA
Радіо Трек: НОВИНИ