Позаматкова вагітність - як вчасно діагностувати
У разі позаматковій вагітності ембріон імплантується поза порожниною матки. Така вагітність не має шансів на успішне завершення та створює ризики не лише для здоров'я, а й для життя жінки.
У разі позаматковій вагітності ембріон імплантується поза порожниною матки. Така вагітність не має шансів на успішне завершення та створює ризики не лише для здоров'я, а й для життя жінки.
Як утворюється позаматкова вагітність
Яйцеклітина та сперматозоїд зустрічаються у фаллопієвій трубі, де й відбувається запліднення. Запліднена яйцеклітина повільно спускається матковою трубою і за кілька днів досягає порожнини матки, де прикріплюється до її стінки. Іноді запліднена яйцеклітина з певних причин не потрапляє у порожнину матки. Найчастіше вона залишається у трубі та прикріплюється до її стінки, тоді говорять про трубну вагітність. Рідше ембріон виявляється у яєчнику, шийці матки або черевної порожнини.
Ризики та ускладнення
Поза маткою ембріон не в змозі вижити. І хоча він може розвиватися деякий час, це пов'язано з постійною загрозою розриву маткової труби й внутрішньої кровотечі, що несе загрозу життю жінки.
Віддаленим наслідком позаматкової вагітності може бути порушення фертильності, безпліддя.
Симптоми
Спочатку симптоми позаматкової вагітності збігаються із симптомами нормальної вагітності. Це відсутність менструації в встановлений термін, ранкова нудота, збільшення та чутливість грудей. Тест на вагітність позитивний. Першими підозрілими ознаками можуть бути болі в ділянці тазу та незначна вагінальна кровотеча, швидше кровомазання. Біль може посилюватись або з'являтися під час сечовипускання.
Симптомами, які прямо вказують на необхідність негайного медичного втручання, є:
- гострий біль внизу живота;
- кров'янисті вагінальні виділення;
- запаморочення, непритомний стан.
Головною ознакою є різка болючість. Біль може бути оперізувальним або одностороннім (з боку ураженої фаллопієвої труби), супроводжуватися позивами до дефекації, віддавати в плече.
Іноді позаматкова вагітність не має жодних симптомів, що відрізняють її від нормальної, та визначається за результатами планового УЗД.
Причини
Причиною трубної вагітності є перешкода, що заважає ембріону спуститися в матку. Зазвичай це наслідок перенесеного запалення. Крім того, причинами позаматкової вагітності можуть бути гормональні порушення або неправильний розвиток заплідненої яйцеклітини.
Фактори ризику:
- раніше позаматкова вагітність;
- запальні процеси у сфері маткових труб;
- попереднє лікування безплідності, зокрема хірургічне втручання на маткових трубах;
- куріння;
- внутрішньоматкова спіраль.
Діагностика
Основний метод діагностики позаматкової вагітності — УЗД терміном 5–6 тижнів чи пізніше. Якщо під час УЗД плід у матці не визначається, а тести показують вагітність, призначається аналіз крові на ХГЛ, хоріонічний гонадотропін людини. Цей гормон виробляється лише під час вагітності, тому якщо він є, а плоду в матці немає, діагноз підтверджується.
Хірургічним методом діагностики є лапароскопія. Вона дає змогу візуально оцінити стан маткових труб та матки, з точністю діагностувати не лише позаматкову вагітність, а й те, яка труба є пошкодженою.
Лікування позаматкової вагітності
Якщо позаматкову вагітність вдалося виявити на ранньому терміні до появи кровотеч, може бути призначене консервативне лікування у вигляді препаратів, які використовуються для медикаментозного аборту. Але частіше лікування позаматкової вагітності хірургічне, планове або екстрене.
Планово застосовуються малоінвазивні лапароскопічні втручання, сальпінгостомія і сальпінгектомія. У першому випадку видаляється лише ембріон, а фаллопієва труба зберігається. Під час сальпінгектомії видаляється ембріон разом з ураженою трубою.
Екстрене хірургічне втручання виконується при симптомокомплексі гострого живота або ознаках кровотечі. Операція малоінвазивна або відкрита. Пошкоджена труба зазвичай видаляється разом і ембріоном.
* - на правах реклами
Радіо Трек: НОВИНИ