Пережили катаклізми або масштабні епідемії: які прізвища в Україні давали людям з особливостями тіла

За словами мовознавця, люди отримували прізвища навіть після того, як їм вдалося пережити катаклізми або інфекційні захворювання

Громадянам пояснили походження деяких українських прізвищ, які отримували люди, що пережили катаклізми або масштабні епідемії.

Про це йдеться у книзі «Сучасні українські прізвища» мовознавця Юрія Редька, яку опублікували ще у 1966 році.

Проскановану копію книги у відкритому доступі оприлюднили на офіційному порталі електронної бібліотеки «Україніка». Юрій Редько зазначав, що деякі українські прізвища походять не лише від професій або пам'ятних історичних подій.

За словами мовознавця, люди отримували прізвища навіть після того, як їм вдалося пережити катаклізми або інфекційні захворювання.

 

Ба більше, деякі українські прізвища можуть вказувати на якісь особливості шкіри, або навіть на її колір.

Людину, яка перенесла віспу, називали Дзюбатий, Дзюба, Дзюбій або Рябий, Рябуха, Рябчун.

Людину з гулями називали Гульоватий, а прізвище Бородавка, за словами Редька, свідчить про те, що найхарактернішою ознакою носія була велика бородавка на видному місці.

З темною шкірою пов'язані наступні прізвища — Чорномаз, Чорнокожа, Смаглий, з червоним відтінком шкіри — Червоний, Червонюк або Червоняк.

Прізвище Рапатий, як припускав мовознавець, могло виникнути у зв'язку з особливістю шкіри першого носія. Прізвища Печений або Піджарко, як йдеться у книзі, вказують на те, що носії мали якісь опіки на шкірі.

Джерело: Апостроф

Радіо Трек: НОВИНИ

Поширити в Facebook