Пенсію можуть забрати, а отримані гроші змусять повернути: у ПФУ назвали причини
«Хитруни» і забудькуваті громадяни ризикують потрапити у халепу
В Україні планують почати проводити ретельну верифікацію (перевірку) одержувачів пенсій, через яку частина українців може залишитись без виплат. Тотальна перевірка спрямована заощадити бюджетні кошти, тож законом передбачено низку випадків, коли пенсію можуть урізати або взагалі скасувати.
Насамперед пенсію можна втратити через підписання документів без прочитання «пам’ятки», яку одержувач пенсії зазвичай підписує під час призначення виплат.
Так він зобов’язується протягом 10 днів повідомляти територіальні органи ПФУ про обставини, що впливають на зміну розміру пенсії або припинення її виплати.
При цьому надається підтверджуючий документ, зокрема:
- влаштування на роботу, звільнення з роботи, реєстрація або зняття з обліку як ФОП. Документ, що підтверджує, що людина, яка отримує пенсію за вислугу років, влаштувалася на посаду, яка дає право на пенсію за вислугу років (виплата пенсії припиняється на весь період роботи на цій посаді);
- продовження навчання на денній формі у загальноосвітніх навчальних закладах, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах дітьми, які отримують пенсію за втратою годувальника до досягнення ними 23 років;
- отримання, зміна або позбавлення особливого статусу (що дає певні пільги, право на надбавки тощо);
- зміну місця проживання (реєстрації);
- виїзд на постійне місце проживання за кордон.
Іншим поширеним випадком урізання пенсії може бути офіційне влаштування людини на роботу та замовчування цього.
Причина досить проста: пенсії непрацюючих пенсіонерів, як правило, періодично перераховуються через зростання прожиткового мінімуму або мінімальної заробітної плати, а от працюючим пенсіонерам таких перерахунків не роблять, доки вони не звільняться.
Суми, що були надмірно виплачені внаслідок зловживань з боку пенсіонера або надання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернені пенсіонером добровільно, а можуть і стягуватися на підставі рішень органів Пенсійного фонду або в судовому порядку.
Коли виплата пенсії припиняється?
Також варто згадати випадки, коли виплата пенсії взагалі припиняється.
Ці випадки прописані у ст. 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»:
- з’ясовується, що пенсія призначена за документами, що містять недостовірні відомості;
- на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України;
- у разі смерті пенсіонера;
- при неотриманні призначеної пенсії протягом 6 місяців поспіль.
Джерело: На пенсії
Радіо Трек: НОВИНИ