Грицько Чубай – український Езра Паунд та Т. С. Еліот народився на Рівненщині і тут написав свій «Вертеп»
Сьогодні йому було б 76 – In Memoriam
Він, дійсно, народився 23 січня у с. Березини, Дубенського району на Рівненщині, але по-справжньому знаменитим став вже у Львові, де його як дисидента переслідував КДБ, а він, перебиваючись на різних роботах, тримав на стіні два портрети – двох найвідоміших авангардистів 20 століття – поетів Езри Паунда та Т. С. Еліота.
Саме їх цей сільський самоук вважав собі – рівними. Щоправда, на той момент він уже видав самвидавом у Рівному свою першу поетичну збірку і написав (у 1968 р.) свій феноменальний «Вертеп».
Якщо ви не читали цю поему, то не відмовте собі в насолоді: познайомитися з нею можна, наприклад, ТУТ, хоча найкраще, безперечно, придбати собі книгу віршів та поем Чубая.
- От лише деякі факти про цього великого Поета, який вмер ще геть молодим – у 33 роки.
- Народився 23 січня 1949 року у селі Березинах Козинського (нині Радивилівського) району Рівненської області, у селянській родині. Серед родичів були вояки УПА, українські активісти. Батько Петро Чубай, мати Марія Чубай.
У давніші часи прізвище батькового роду було Гетьман.
У дитинстві Грицько перечитав усе, що було в бібліотеках Березинів і Козина, із 15-річного віку збирав власну бібліотеку та платівки з класичною музикою.
Навчався у трьох школах, зокрема і Козинській середній школі.
- Писати та читати Грицька у 4 роки навчила бабуся Мотрона, яка була цілителькою, повитухою.
- З 1965 року друкувався в районних газетах.
Ще в школі за Грицьком Чубаєм слідкував КДБ. У 15-річному віці його вже викликали на допити за антирадянські вірші та висловлювання.
- У 1966 році вступив до Рівненського педагогічного Інституту, але його завалив ректор на іспиті з історії питанням про національну визвольну боротьбу через антикомуністичну відповідь Грицька.
- Згодом Грицько Чубай намагався вступати до Львівського державного університету імені Івана Франка.
Якось стало відомо про його виступ біля пам'ятника Тарасові Шевченку в травні, у річницю перевезення праху Тараса з Петербурга до Канева, тому його не допустили до іспитів та відрахували з університету.
Повернувся додому й працював учителем малювання та історії в селі Жабокрики на Рівненщині, потім у колгоспі художником.
- У 1968 році в Рівному випустив у самвидаві свою першу поетичну збірку «Постать голосу», де було 25 віршів.
Десь тоді ж, у 1968-му, написав поему «Вертеп», антиімперську за сутністю.
- Ранньою весною 1969 року переїхав жити до Львова вже сформованим поетом та перекладачем.
Був поліглотом.
Знав досконало німецьку, польську, білоруську, чеську, сербську та російську мови. Перекладав з іспанської.
Невдовзі став відомим у середовищі університетської молоді, де з великим успіхом зачитував поему «Вертеп» на студентських вечорах.
- У травні 1969 року через студента Львівського університету Олега Лишегу познайомився з учасницею університетського ансамблю пісні і танцю «Черемош» Галиною Савкою, яка навчалася разом із Лишегою на філологічному факультеті вишу.
- Одружився з нею попри застереження її батьків.
21 червня 1970 року в них народився син Тарас Чубай, а 16 жовтня 1979 року — донька Соломія.
Більше про цю феноменальну людину та останні роки його короткого життя читайте тут.
Радіо Трек: НОВИНИ