Флігельний Палац Любомирських можуть знести в Рівному (ФОТО/ВІДЕО)
Iз «Русаною» разом (АК)
Як відомо, у древньому Римі жив один сенатор, який завжди (про що б він не говорив) закінчував свою промову одним і тим же.
Він закликав і стверджував наступне:
«Місто не може жити без Головного Архітектора
Ми не маємо Архітетора вже два роки
Так далі бути не може»
Слушність цієї думки засвідчила й недавня розвідка журналістів UA: РІВНЕ про будівлю на перехресті вулиць 16-го Липня та Драгоманова.
Йдеться про хату, в якій колись жила прислуга дивного Палацу на болоті, зведеного одним із багатих Любомирських.
Пізніші Любомирські той великий і холодний палац на болоті вже утримувати не могли: вони його кинули й переїхали жити на горбок, де зараз парк ім. Шевченка. Але…
Челядь, яка обслуговувала Любомирських, весь той час мала десь жити.
На початку 19-го століття всю прислугу зібрали під одним дахом у хаті, яку дехто називає Фільварком, і де до недавнього часу було кафе «Русана»:
Краєзнавці вважають, що цій будівлі понад 200 років.
Якоїсь серйозної історичної, культурної чи архітектурної цінності ця хата не має, тож у жодних реєстрах як «пам’ятник історії», чи як «пам’ятник архітектури» не значиться.
Однак, для певної групи любителів старовини м. Рівне саме цей фільварок чомусь став своєрідним фетишем. Вони навіть почали називати цю хату для прислуги – Палацом.
Вигадали навіть спеціальну назву «Флігельний Палац».
Тепер дуже хочуть, щоби цей «палац» коштом міста відновили.
Поки одні ходять з такими ідеями, інші, як виглядає, вже намірилися збудувати на місці прислужницької хати – багатоповерхівку.
Саме такий висновок напрошується з матеріалу UA: РІВНЕ, де згадується, що нинішнім орендарям фільварку міська рада має от-от дати дозвіл на ремонт та... «внесення невід’ємних покращень»
Таке «внесення» - це загальна схема приватизації комунального майна в Україні:
- Ту чи іншу споруду спочатку здають в оренду,
- Далі, через сесію дозволяють її ремонт і…«внесення невід’ємних покращень»
- «Покращення» дають орендарю право на Приватизацію.
У Рівному за роки Незалежності таким цілком ЗАКОННИМ способом грабунку громади скористалися сотні людей.
Зараз на черзі – Фільварок.
Тлькино орендарям дадуть право на внесення «невід’ємних покращень», так одразу можна запивати фільварок водою.
Приватизувавши ж «Русану», власник споруди далі отримає ЗАКОННЕ право й на Приватизацію землі у Центрі Рівного. Площа під «Русаною» невелика – 400 квадратних метрів, для серйозної багатоповерхівки не вистачить.
Тож далі, найпевніше, відбудеться додаткове придбання одноповерхових будівель, які йдуть від фільварку в бік Філармонії.
Сьогодні виглядає, що такий розвиток подій є абсолютно невідворотним і про нього знають УСІ причетні.
Любителі ж старовини тут дивним чином грають на руку можливому забудовнику, бо, вимагаючи нереального, ми розпорошуємо сили та відвертаємо увагу громади від ключового:
- Місто не має Головного Архітектора
- Є великі території в центрі Рівного, придатні для зведення висоток
- Протиставити цьому щось дуже важко, бо на кону стоять дуже великі гроші
- Гроші, які в зубожілій Україні правлять всім
Якби ж ми хотіли врятувати Центр Міста, то мали б зібратися всі разом: активісти, урбаністи, архітектори, журналісти, любителі старовини; запросити туди представників усіх будівельних холдингів Рівного (їх не так багато), плюс представників влади.
Запросити всіх у «Простір» чи актову залу НУВГП і провести бодай початкове, але відверте обговорення того, що ж ми хочемо бачити у Центрі нашого міста? Як поєднати інтереси: громади, архітекторів, забудовників та любителів старовини?
Що нам робити, як мінімум, із ключовим кварталом у центрі Рівного: між вулицями Соборною, Чорновола, Драгоманова та 16 Липня?
І де нам взяти Головного Архітектора?
Бо без нього ніяк.
Радіо Трек: НОВИНИ