ДІМ і САД: 10 порад, щоб огірки виросли смачними

І соковитими

Аби огірки були солодкими і соковитими та довго плодоносили, треба не тільки вибрати якісне насіння, а й безперервно піклуватися про кущі.

Спеціальну «огіркову шпаргалку» з 10 секретами досвідченого городника підготувало видання Ukr.Media.

№1. Правильно вибирайте сорти та гібриди огірків

Вибираючи сорт, варто насамперед вчитатися у дрібний шрифт, надрукований на зворотному боці пачки з насінням.

По-перше, орієнтуйтеся на місце вирощування. Якщо у вас є теплиця або парник, вибирайте сорти і гібриди для закритого ґрунту, плануєте садити їх просто на грядках - для відкритого.

По-друге, не економте на насінні і вибирайте стійке до поширених хвороб огірка та не схильне до гіркоти. Зазвичай це гібриди, до прикладу, Герасим F1, Гірлянда F1, Дока F1, Муму F1 і т. д.

По-третє, не женіться за пучковими гібридами. Виглядають вони, звісно, приголомшливо, та й урожай можуть дати багатий, але при цьому - дуже примхливі. Якщо не поливати і не підгодовувати їх майже «по годинах», то замість рясних пучків ви отримаєте сухі зав'язі.

№2. Не змушуйте огірки тіснитися

Незалежно від того, де ви вирощуєте огірки: у теплиці чи у відкритому ґрунті, кожному кущику потрібно багато місця. Часто висаджена розсада або густо посіяне насіння призведуть до того, що рослини заважатимуть одна одній - боротимуться за світло і вологу, переплітатимуться між собою і в підсумку можуть навіть не дати урожаю.

Між кущами має бути не менше 60 см у ряду і 120 см - між рядами, за вертикального вирощування можна садити гущі на відстані 40-50 см один від одного. Кущові сорти огірків можна садити з відстанню між рядами близько 90-100 см.

№3. Грамотно зволожуйте огірки

Саме нерегулярний та недостатній полив, а також холодна вода найчастіше стають причинами вироблення в огірках кукурбітацину - речовини, що відповідає за гіркоту.

Щоб не доводилося кривитися і чистити молоденькі огірочки, завжди тримайте поруч ємність із відстояною теплою водою для поливу (25-28°С).

 

Здійснювати полив огірків потрібно 1-2 рази на тиждень - залежно від погоди і типу ґрунту. Бажано, щоб він завжди був помірно вологим, не пересихав, але і не перетворювався на багнюку.

Землю поливають у рядах, промочуючи її на 20 см, а ось під коріння намагаються не лити, щоб воно не загнило. Хочете обприскати водою або слабким розчином добрива листя огірків? Робіть це ввечері, коли повітря починає охолоджуватися, а сонячні промені вже не прямі.

№4. Дотримуйтесь температурного режиму

Для зростання огіркам необхідна середньодобова температура, яка вища за 15°С. Коренева система огірків найкраще розвивається, коли ґрунт прогрітий до 20-25°С, а найбільше зав'язей з'являється за температури 25-30°С.

Однак варто пам'ятати, що коли повітря стає гарячішим за 35°С, пилок огірків стає стерильним.

Водночас, навіть короткочасні похолодання до 2-3°С призводять до загибелі рослин, а якщо температура у 8-10°С тримається кілька днів, огірки починають страждати на численні захворювання. Тому, якщо прогноз погоди несприятливий, а огірки ви вирощуєте у відкритому ґрунті, замульчуйте їх, встановіть дуги і накрийте рослини щільною плівкою. На найхолодніші ночі підготуйте ємності з гарячою водою, укладені у міжряддя.

№5. Захищайте огірки від вітру

Огірки не полюбляють протягів і вітру. Вітри, як і коливання температури, викликають захворювання огірків і гіркоту плодів.

Щоб захистити свої рослини, прикривайте їх легкими переносними щитами з навітряного боку або висаджуйте у тих частинах городу, де не буває протягів.

№6. Забезпечте огіркам повноцінне харчування

Зрозуміти, що вашим огіркам чогось не вистачає, можна за зміною кольору листя і форми плодів. Але іноді справа не лише у нестачі харчування, а й у недотриманні норм вирощування.

До прикладу:

  • нестача азоту - кінчик огірка зростає світлим, завуженим і загнутим;
  • нестача калію - плоди набувають грушоподібної форми;
  • брак харчування - пучкові сорти огірків скидають частину зав'язей;
  • нерівномірне зволоження - в огірка посередині з'являється «талія»;
  • перезапилення різних сортів і гібридів - плоди зростають дугоподібно.

 

Щоб плоди огірків були рівними і гарними, необхідно своєчасно вносити у ґрунт різноманітні підгодівлі і кілька разів протягом сезону чергувати їх із позакореневими. Для цього вам знадобиться органіка (вносити перепрілий гній або компост у ґрунт потрібно до посадки огірків) і спеціалізовані добрива для огірків (Велетень, Агрікола, БіоМайстер тощо). Замінити їх можна і народними засобами для підгодівлі для огірків.

№7. Своєчасно прищипуйте батоги огірків

Річ у тому, що огірки, які безконтрольно розростаються, здатні перетворити вашу теплицю на джунглі, але і в тому, що у цих заростях практично не знайдеться, чим підживитися. Адже жіночі пагони, на яких розвиваються плоди, зростають лише у бічних частинах рослини.

Але й просто обривати усі зайві (на ваш погляд) батоги та листя теж безглуздо і навіть шкідливо, тому перш ніж розпочати прищипування огірків, потрібно зрозуміти, який різновид перед вами.

Одностеблові сорти і гібриди зі слабким зростанням бічних пагонів прищипувати не потрібно.

Інші різновиди можна сміливо формувати. Якщо перед вами самозапильна рослина, просто підв'яжіть її до шпалери, чекайте на появу перших 2-3 бічних пагонів і прищипуйте їх після першого листа, а наступні прищипують після досягнення ними пів метрової довжини.

Якщо ви вирощуєте бджолозапильні огірки, то перев'яжіть центральний пагін. Потім прищипуйте його після досягнення пів метрової висоти, у пазухах 3-4 нижніх листків повністю видаляйте усі бічні пагони, а наступні дві пари пагонів вкорочуйте до 20 см, бічні пагони, що утворюються вище за них - вкорочуйте до 50-60 см.

Вперше прищипувати огірки можна не раніше, ніж вони досягнуть 30 см заввишки, а ось максимальна їх довжина не повинна перевищувати 170 см.

№8. Захищайте огірки від хвороб і шкідників

Борошниста роса та несправжня борошниста роса, мозаїка і коренева гниль - в огірків чимало захворювань, які особливо швидко вражають рослини у теплиці. Більшість із них легше попередити, ніж лікувати, тому завжди протравлюйте посівний матеріал або купуйте його вже обробленим, регулярно проводьте дезінфекцію теплиці (хоча б раз на сезон), видаляйте усі рослинні залишки, обприскуйте посадки 1% розчином бордоської рідини і вибирайте сорти та гібриди, стійкі до більшості захворювань.

У випадку зі шкідниками все не так просто - потрапити у ваші посадки вони можуть будь-якої миті, тому завжди потрібно бути до цього готовими. Основні шкідники огірків - павутинний кліщ, попелиця та білокрилка, при чому вразити рослини вони можуть як у теплицях, так і у відкритому ґрунті.

Якщо народні засоби від огіркових шкідників, наприклад, обробка золою чи обприскування розчином зеленого мила не допомагають, то переходьте до хімічних препаратів. Від комах допоможуть Іскра Біо, Агравертин, Фітоверм, Пегас та інші препарати.

№9. Мульчуйте огіркові грядки

Неважливо, як ви вирощуєте огірки, головне, щоб ґрунт під ними був очищений від бур'янів. Адже чим густіша трава, тим більше шансів, що культурна рослина залишиться без харчування або стане жертвою комах-шкідників.

Тому огіркові посадки потрібно регулярно прополювати і розпушувати, щоб земля не вкривалася кіркою. А якщо на дачі ви буваєте лише на вихідних, просто замульчуйте грядки. Для огірків підійде мульча з торфу, перегною, скошеної трави (без насіння), соломи. Надійним і довготривалим рішенням стане також геотекстиль.

№10. Збирайте огірки обережно

Не можна тягнути за батоги і зривати плоди разом із частинами стебла. Це зашкодить рослині і послабить її, а травмовані стебла і листя можуть стати відкритою брамою для потрапляння інфекцій.

Тому огірок потрібно акуратно зламувати біля самої основи або, якщо ви не впевнені, що зможете це здійснити, перерізати плодоніжку ножицями.

Радіо Трек: НОВИНИ

Поширити в Facebook