Де найбільш забруднене повітря та шкідливі викиди: на якому місці в екорейтингу Рівненщина?
Рейтинг складено на основі статистики й довідок про кожну область України
Екологічний рейтинг областей України-2022 уп'яте підготувала редакція журналу Фокус на основі офіційних даних, опублікованих держустановами: Держстатом, Держводагентством, Національним інститутом раку.
Поза рейтингом опинився Київ, як найбільш забруднене місто України.
Для оцінки екологічної ситуації в регіонах Фокус обрав шість критеріїв. За кожним із них вивели середнє значення по країні, з ним порівнювали ситуацію в кожній області. Усі бали вираховувалися, виходячи з цього показника: середнє значення — 0 балів. Якщо ситуація в регіоні виявилася гіршою, ніж загалом по країні, нараховувалися бали з від’ємними значеннями, якщо кращою — з додатними.
Максимальні 5 балів та мінімальні -5 балів можна було отримати за такі показники:
- кількість викидів в атмосферу від стаціонарних та пересувних джерел забруднення;
- утворення відходів І–ІІІ класів небезпеки (це, наприклад, батарейки та ртутні прилади);
- обсяг забруднених стічних вод;
- кількість захворювань на злоякісні новоутворення.
За п’ятибальною шкалою (від -2,5 до 2,5) оцінювалися такі показники:
- зростання/зниження викидів в атмосферу від пересувних джерел забруднення на одну особу;
- утворення відходів у цілому (I–IV класів небезпеки).
Як видно з таблиці Фокусу,
Рівненська область у рейтингу на п’ятому місці.
Як зазначається в описі до проаналізованих даних,
Відчутною проблемою Рівненщини є обсяг забруднених стічних вод, що складає 747,4 куб. м/кв. км — на рівні середнього значення по країні, у той час, як інші показники забруднення довкілля регіону загалом низькі.
Це призводить, зокрема, до погіршення стану води в місцевих річках, на що також впливає господарське використання водоохоронних зон.
За даними Держекоінспекції, у вересні 2021 року вміст азоту нітритного в річці Усті перевищував норму більш ніж у шість разів, забруднені також інші річки.
В області діє програма очищення річок до 2025 року, проте виконується мляво: минулого року адміністрація відзвітувала лише про створення проєктно-кошторисної документації.
Андрій Мартинюк, голова природоохоронної ГО «Екоклуб» у Рівному в інтерв’ю виданню зауважив:
Рівненський водоканал веде перемовини про отримання кредиту на будівництво нових очисних споруд. Однак очисні споруди майже всіх міст області працюють неналежним чином.
Хімічні підприємства
Також для регіону актуальні техногенні фактори, оскільки великими забруднювачами довкілля є завод «Рівнеазот», Костопільський завод скловиробів.
Крім того, третій рік поспіль активісти протестують проти побудови деревообробного заводу «Кроноспан» у Городку, - нагадує Андрій Мартинюк.
Радіо Трек: НОВИНИ