Блокують рахунки без попередження: за який переказ покарає будь-який банк
На що треба звернути особливу увагу
В Україні банки можуть без попередження блокувати рахунки українців, якщо виявили підозрілі операції. Фінансовий моніторинг працює автоматично і може зачепити будь-яку операцію.
Про це йдеться у матеріалі OBOZ.UA.
«ПриватБанк» без попередження заблокував усі рахунки! – одна з поширених скарг на профільних форумах.
Усі українські банки блокують рахунки через порушення правил фінансового моніторингу.
І навіть якщо клієнт не знав, що порушує, банк автоматично перевірить транзакцію і визначить як «ризиковану».
Інколи для блокування достатньо обміняти криптовалюту й отримати кошти з рахунку, який раніше використовували шахраї. Також заблокувати можуть будь-яку «нетипову» операцію: на велику суму з готівкою. Під особливою увагою перебувають і всі політично значущі особи. Тому, якщо ви, наприклад, народний депутат, просити у вас пояснити, хто переказав вам кошти, банк буде значно частіше.
Банки за порушення фінансового моніторингу штрафують, тому вони не просто можуть перевірити транзакції, а зобов'язані це робити. Останнім часом штрафів стає дедалі більше, розповідає Роман Корнилюк, д.е.н., фінансовий аналітик YouControl.
— Зростання кількості штрафів повʼязано з глобальними трендами посилення ролі фінмоніторингу в діяльності фінансових установ, посиленням ролі держави в економіці в умовах геоекономічної фрагментації, підвищеним соціальним запитом на прозорість та підзвітність і розвитком технологій автоматизованого аналізу великих масивів даних.
В умовах курсу України на європейську інтеграцію вимоги фінмоніторингу і далі будуть посилюватись, якщо ми як суспільство прагнемо стати частиною цивілізованого і демократичного світу, – зазначає Корнилюк.
Надія Чаленко, керівниця юридичного департаменту YouControl, розповідає: заблокувати картку можуть навіть за неоновлені дані про себе, якщо було накладено арешт виконавчою службою (через несплачені аліменти, невиконане судове рішення, прострочені штрафи тощо), або якщо фізична особа не зможе довести законне походження коштів.
Особливу увагу варто приділяти таким випадкам:
- зняття незвично великої суми готівки в регіоні, де ви зазвичай не перебуваєте;
- великі онлайн-покупки, особливо вночі;
- отримання великої суми на картку та її виведення готівкою;
- операції з криптовалютою чи іншими віртуальними активами на суму понад 30 тис. грн;
- транзакції на суму 400 тис. грн і більше.
Радіо Трек: НОВИНИ