Асоціація з ЄС: методи збереження психічного здоров'я на Рівненщині треба осучаснити
Це нове для України поняття
В ефірі Радіо Трек триває цикл програм «Європейський монітор». Виходять вони за сприяння Європейського Союзу в рамках ширшого всеукраїнського проекту, покликаного висвітлювати як в Україні втілюються стандарти ЄС.
Серед положень Угоди про асоціацію з ЄС, яку Україна зобов’язалася виконати, 17 нормативно-правових актів стосуються сфери охорони здоров’я. Серед восьми напрямків, які охоплює громадське здоров’я – психічне здоров’я.
І саме питання збереження психічного здоров’я населення на Рівненщині та в Україні треба осучаснити. Йдеться про наркозалежність, підтримко онкохворих тощо. За словами нинішнього в.о. керівника Центру громадського здоров’я у Рівному Олени Гандзюк, система профілактики цих проблем нині застаріла:
Ви знаєте, говорити про профілактику наркозалежності, треба говорити про всі залежності. Йде мова про адаптацію інформаційних матеріалів до будь якої вікової групи. Дитину немає сенсу лякати інфарктом в сорок років, адже для неї це глибока старість.
Аби дитина відчувала, що за своїм здоров’ям треба стежити вже, матеріали треба адаптувати. Поняття наркоманія для нас медиків не нове, а поняття психічне здоров’я – нове.
Серед нововведень, які покликані запобігти проблемам із психічним здоров’ям населення, є наступне: в перелік лікарських засобів, які видаються безкоштовно, або зі значною знижкою, внесуть антидепресанти.
За словами Олени Гандзюк, в Україні недооцінюють депресивні стани людей на роботі. Таким чином, не менш важливим є збереження психічного здоров’я і серед дорослого населення.
Оновленню має підлягати й система профілактики шкоди в наркозалежних. Керівник ГО «Мережа 100% життя – Рівне» Юрій Лазаревич каже, що зараз людей, які живають наркотики «лікують» здебільшого замісною терапією – допомагають соціалізуватися.
Програми зменшення шкоди треба осучаснювати, робити такими повноцінними, як і в інших країнах. А не лише замісна терапія, де людині просто допагають вийти в соціум і все на тому. Треба брати всі аспекти, й медичні теж.
Так, на Заході під профілактикою шкоди розуміють цілий перелік заходів: це і видача стерильних шприців, облаштування середовища, де наркозалежні зможуть приймати наркотики під контролем медиків, запобігання передозуванню речовинами та робота над їх повним виведенням з організму.
Тож, на думку медиків, причина більшої кількості вищезгаданих проблем серед українців полягала в застарілій системі охорони здоров'я: вона працювала з наслідками.
Натомість, у Європі проблемам із психічним здоров'ям намагаються запобігти. Окрім інформаційних кампаній серед населення, на думку Юрія Лазаревича, це можна зробити, забезпечивши молоді дозвілля: достатню кількість спортивних майданчиків тощо.
Ця публікація підготовлена в рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та "Європейською правдою".
Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю Радіо Трек і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу.
Радіо Трек: НОВИНИ