Або гниють, або їдуть на передову! Для кого з м. Рівне «нульове розмитнення» стало золотим?
І чи реально повернути авто з підробкою, якщо його вилучили під час процедури розмитнення
«Акція» від держави під назвою «нульове розмитнення» завершилась 1 липня. До того рівняни та мешканці області активно везли з-за кордону транспортні засоби у надії зекономити на розмитненні. Втім, не всі пройшли цю процедуру у сервісних центрах МВС. Адже під час перевірки експерти виявляли непоодинокі факти підробки агрегатів.
- У сервісних центрах МВС під час надання адміністративних послуг трапляються випадки, коли працівники виявляють транспортні засоби, номери агрегатів яких змінені або підроблені.
З початку року у сервісних центрах МВС Рівненщини виявлено 22 таких транспортних засобів. Найчастіше у сервісних центрах МВС Рівненщини спеціалісти НДЕКЦ МВС, які беруть участь в державній реєстрації транспортних засобів, під час перевірки автомобілів, виявляють зміненні маркувальні позначення номерів кузовів шляхом перебивання або ж вварювання кустарним способом частин номерних деталей кузовів.
Найбільшу кількість таких транспортних засобів було виявлено в травні, це аж 10 автівок. І це рекордний місячний максимум за останні 4 роки. Попередній такий рекорд був у лютому 2017 року. Тоді було виявлено 12 автівок зі зміненими та підробленими номерами кузовів.
У 2022 році кількість реєстраційних операцій транспортних засобів в області (це 4 сервісні центри МВС) становила 30 137, з них 23 076 авто вперше зареєстровані на території України, тобто ввезених з-за кордону.
Для порівняння, торік в області у сервісних центрах зареєстрували 18 201, з низ 9 760 ввезених за кордону та вперше зареєстрованих на території України, - повідомила речниця сервісного центру МВС на Рівненщині Ярослава Княжинська.
Радіо ТРЕК звернулось до поліції Рівненської області із запитанням про те, скільки ввезених з-за кордону автівок не змогли розмитнити через виявлені підробки. Також ми цікавились, чи реально повернути автомобіль, який не пройшов експертизу і тепер є доказами у кримінальному провадженні.
Ось яка відповідь на запит Радіо ТРЕК надійшла від начальника слідчого управління ГУНП в Рівненській області Руслана Буткевича:
- За 3 місяці 2022 року за повідомленням судових експертів органами досудового розслідування ГУНП внесено відомості до ЄРДР щодо 19 фактів знищення, підробки або заміни номерів, вузлів та агрегатів транспортних засобів (далі ТЗ).
У ході досудового розслідування такий транспортний засіб тимчасово вилучається та поміщається на спеціальні майданчики для зберігання тимчасово затриманих ТЗ до розгляду клопотання у суді про його арешт.
Для встановлення способу підробки та заміни вузлів та агрегатів, призначається судова експертиза з криміналістичного дослідження ТЗ...
Водночас надати інформацію щодо «порядку дій автовласника, який придбав автомобіль і не пройшов експертизу» не представляється можливим, оскільки зазначене питання не належать до компетенції органів Національної поліції.
Рівненський адвокат Валентин Дупак мав справу з такими випадками й каже, що повернути авто, яке є речовим доказом у кримінальному провадженні – не реально.
- При виявленні втручання у номер кузова транспортного засобу поліція відкриває кримінальне провадження згідно зі ст. 290 КК України. Після чого авто прямує на штрафмайданчик для проведення відповідних слідчих дій (експертиза, що встановить чи справді було втручання). У 99% таких автівок знаходять втручання. Далі (в теорії) орган досудового слідства починає розслідувати злочин...
Шансів знайти зловмисника - нуль, бо це якась невідома людина, яка була першим власником автомобіля. Ця людина - за кордоном.
Авто, що визнане речовим доказом у кримінальній справі, залишається на роки гнити на штрафмайданчику.
Шансів забрати його немає, оскільки експлуатувати таке авто на території України заборонено.
Левова доля таких автівок у перші дні війни пішли на потреби ЗСУ, хоч якась користь.
До мене звертались люди, що ввезли подібні автівки. Допомогти їм ніхто не в змозі.
В результаті - добросовісні набувачі автівок лишаються без транспортного засобу і грошей, - пояснив Валентин Дупак.
До слова, попри те, що безплатне розмитнення автомобілів в Україні скасували з 1 липня, для деяких транспортних засобів пільги й надалі діятимуть. Зокрема, йдеться про електрокари.
Радіо Трек: НОВИНИ