Старого Нового року більше не буде: коли українці відзначатимуть день святого Василя?
Нова дата
Після переходу ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар з 1 вересня 2023 року День святого Василя відтепер відзначатимуть 1 січня. Святкування збігається із настанням календарного нового року і супроводжується народними гуляннями.
Історія свята
Раніше цю дату українці з давніх часів відзначали з настання нового року. Проте, після календарної реформи 1923 року, Василя стали вшановувати за світським календарем 14 січня, і так виникло парадоксальне свято Старого Нового року. Тепер цю розбіжність усунули й такого свята більше не існує.
Згідно з церковною традицією, у перший день нового року згадують Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської в Малій Азії та одного з Отців церкви, який жив та діяв у 4 столітті нашої ери. До його подвигів зараховують боротьбу з аріанською єрессю, визначення кількох ключових релігійних понять та закладення основ і правил чернечого життя.
Традиції та звичаї
В народі ж Василя, який є головним персонажем новорічного свята, асоціюють із Місяцем. В цей день парубки ходять до сусідів і посівають їм на багатство та щастя в новому році, їдять щедру кутю та ворожать на майбутнє.
Також вважається, що до Василя потрібно віддати усі торішні борги, а у святковий день попросити пробачення за всі завдані образи.
Джерело: OBOZ.UA
Радіо Трек: НОВИНИ