5 травня - Великдень: звичаї, прикмети та заборони свята

Світле Христове Воскресіння – одне з головних християнських свят у році

5 травня 2024 року православні віряни відзначають Світле Христове Воскресіння - Великдень.

Це одне з найбільших православних свят, його дата змінюється щороку, тому однакова як для старого, так і для нового церковного календаря.

Цього дня віряни згадують чудесне воскресіння Ісуса Христа. У ніч на неділю, після опівночі, дзвін сповіщає про Воскресіння Христове і початок великодньої служби. Богослужіння проводяться особливо урочисто й тривають вони до ранку.

Кульмінацією служби стає обряд освячення пасок, яєць, вина та ін. Частину принесених страв залишають у церкві для знедолених.

Великдень є пам’яттю про спокутну жертву Ісуса Христа в ім’я порятунку роду людського від страшних мук. Це свято символізує перемогу життя над смертю.

Кажуть, якщо з вірою в душі і від чистого серця на Пасху попросити у Господа виконати найзаповітніше бажання, то прохання буде почуте - у Великодню ніч небеса відкриваються.

Особливу силу має молитва на Великдень. Якщо в святковий день від щирого серця помолитися і попросити у Всевишнього допомоги в будь-яких починаннях і добрих справах, то прохання буде почуте.

Великодні звичаї

Щоб захистити дитину від пристріту і негараздів, протягом всього великоднього тижня, починаючи з неділі, мати давала дитині натщесерце шматочок освяченої паски. 

Щоб протягом року в родині був мир і лад, першу пасхальну трапезу в неділю необхідно починати з сім’єю в повному складі. Обов’язково кожен член сім’ї повинен з’їсти шматочок освяченої паски і шматочок освяченого яйця.

Кажуть, на Великдень треба обов’язково подати милостиню жебракові, якщо хочете в поточному році забезпечити фінансову стабільність.

Якщо жінці довго не вдається завагітніти, то на Великдень вона повинна поставити поруч з собою ще одну тарілку і покласти туди шматочок освяченої паски зі словами: «Паска для діточок». Після трапези віддати крихти птахам.

Свічки, які купують в церквиі на Великдень, треба зберігати протягом всього року. Ними можна благословляти молодих, їх треба ставити біля тяжкохворих людей, також вони допомагають вигнати з дому нечисту силу.

Щоб урожай цього року не постраждав від злив, закопували в землю шкаралупу крашанок.

За народними прикметами, якщо зустрінеш цього дня нужденного, потрібно обов'язково подати милостиню - вважається, що що більше добрих справ зробиш на Великдень, то більше хорошого станеться в житті.

Великодні заборони

На Великдень не можна займатися домашньою роботою – з клопотами піде щастя.

Освячені продукти не можна викидати, їх потрібно з’їсти за святковим столом, поділитися з рідними та сусідами або роздати бідним.

Гріх проливати кров тварин протягом Світлого тижня.

Не можна викидати шкаралупу за вікно, щоб не потрапити в Ісуса і апостолів, які весь тиждень ходять по землі у жебрацькому лахмітті.

 

Великодні прикмети

  • Якщо людина бачить світанок у Великодній ранок, то до в її дім постукає удача.
  • Добрий знак, коли в ніч на Великдень насниться померлий родич. Це провісник того, що в цьому році сім’я буде здорова.
  • Якщо в перший день Великодня погода погана, то врожай цього року буде хорошим.
  • На другий день свята ясна погода – літо буде дощове.
  • У великодню ніч ясне зоряне небо – чекайте заморозків.
  • На Великдень небо похмуре – літо не буде теплим.

Радіо Трек: НОВИНИ

Поширити в Facebook