29 січня - апостола Петра: звичаї та прикмети дня
29 січня – Петро-полукорм, поклоніння веригам апостола Петра
Прикмети на 29 січня підкажуть, чи врожайне буде літо. У народному календарі ця дата отримала назву Петро-полукорм, а у православному – поклоніння веригам апостола Петра.
За наказом юдейського царя Ірода близько 42 року апостол Петро був ув’язнений. Його хотіли стратити. Напередодні суду, закутий залізними веригами, він спав між двома воїнами. Вночі його розбудив ангел, посланий Богом, і велів йому встати. Апостол встав, кайдани впали на землю, і ангел вивів його з в’язниці.
Ці вериги знайшли єрусалимські християни і зберігали їх як священну реліквію, яку передавали з покоління в покоління. Покладанням вериг апостола Петра на хворих відбувалися зцілення.
У землеробському календарі день назвали Петро-полукорм. А все тому, що до цього часу перша половина зимового корму, заготовленого для худоби, закінчується.
Селяни з цієї дати ділили зиму на дві половини. Вважалося, що одна друга зими вже підійшла до кінця.
Ще в цей день навпіл ламали лучину і клали хрестом на підлозі. Вважалося, що такий ритуал принесе родині багатство.
Народні прикмети на 29 січня
Якщо в коморах житнього хліба більше половини залишилося, буде хороший урожай.
Якщо морозно в цей день, літо буде спекотним.
Заметіль на Петра – до дощового літа.
Північний вітер – до морозів і похолодання.
Сніг іде – навесні багато трави буде. Ще це віщує вдалу риболовлю в теплу пору року.
Сновидіння, що приснилися цієї ночі, а також вдень 29 січня вважаються віщими. Якщо в цей час наснився поганий сон, то, перш ніж опустити ноги з ліжка, наші предки казали: «Куди ніч, туди й сон».
Радіо Трек: НОВИНИ