14 серпня розпочався Успенський піст: як правильно провести ці два тижні
В період посту православні відзначають три свята Спаса
В період Успенського посту православна церква відзначає три свята. Більшості вони відомі як Спаси. 14 серпня ми святкуємо Медовий Спас, 19 серпня – Яблучний (день Преображення Господнього, а в давнину – свято збору урожаю), 29 серпня – Горіховий.
Такі назви з'явилися в народі і пов'язані з сільськогосподарськими роботами. В середині останнього місяця літа на пасіках збирають мед, а в садах яблука.
До 19 серпня наші предки взагалі не приймали в їжу фруктів і овочів, за винятком огірків. У Яблучний Спас селяни святили в церкві мед і яблука, які можна було їсти з цього дня. До речі, в деяких сім'ях така традиція жива досі. Ну а до останнього Спасу дозрівали горіхи, і 29 серпня народ відзначав закінчення жнив і посту.
Харчування в Успенський піст
Успенський пост – найкоротший, але і найбільш суворий з усіх. Церква закликає віруючих відмовитися від яєць, молочних продуктів, м'яса і риби. Вся їжа повинна бути злегка підсолена, овочі слід подавати в сирому або напівсирому вигляді.
Протягом усього посту під забороною знаходиться алкоголь.
Монастирська схема харчування в період 14-27 серпня виглядає так:
Понеділок, середа, п'ятниця – сухоїдіння. Можна вживати тільки продукти, не піддані термічній обробці: хліб грубого помелу (але не випічку), сирі овочі і фрукти, сухофрукти, мед, горіхи, сіль. Заборонено додавати у страви рослинну олію і пити вино. Від теплих напоїв (кави, чаю, компоту) теж доведеться відмовитися.
Вівторок, четвер – дозволена гаряча їжа без олії. До раціону сухоїдіння можна додати каші зі злаків, супи, страви з відварної картоплі і квасолі.
Субота і неділя – можна вживати гарячу їжу з олією. 19 серпня знімається заборона на вживання риби. Так як Успіння Пресвятої Богородиці в 2017 році припадає на п'ятницю 27 серпня, дарами моря можна насолоджуватися і в цей день.
Допускається й менш сувора форма посту, при якій споживається тільки рослинна їжа з рослинною олією, але можна їсти гарячі страви. Послаблення в меню дозволяється дітям до 14 років, вагітним і годуючим жінкам, людям, що страждають від різних захворювань.
Під час посту прийнято відмовлятися від їжі тваринного походження
Як вести себе під час Успенського посту
«Піст не в череві, а в дусі», – говорить народна приказка. Важливо усвідомлювати, що зміна меню – це не головна мета посту, а засіб відволікання від матеріальних речей. В іншому випадку він нічим не відрізняється від звичайної дієти. Православна церква визначає три взаємопов'язаних напрямки посту:
- тілесний – відмова від деяких видів їжі і напоїв;- душевний – самообмеження в розвагах і спілкуванні, самотність;
- духовний – придушення тілесних бажань, неприпустимість брехні, наклепів і лихослів'я, постійна молитва.
У дні посту віруючим радять утриматися від суперечок, сварок і будь-яких проявів негативних емоцій. Не рекомендуються такі розваги, як походи в кіно, театр чи на концерти, а також читання світських книг. Під час посту бажано зробити таїнства сповіді і причастя.
Радіо Трек: НОВИНИ