Звук мопеда у небі: як розпізнати нічну атаку «Шахідів» та як діяти (ФОТО/ВІДЕО)
Що робити у випадку атаки
В ніч на 5 жовтня рф атакувала Білу Церкву на Київщині дронами-камікадзе. Шість із них збили, ще шість прорвалися. Попередньо йдеться про поставлені Іраном в рф дрони-камікадзе Shahed-136.
Розповідаємо, що це за дрони, наскільки вони небезпечні, та що робити, якщо чуєте звук мопеда у небі
БПЛА Shahed-136 представили в Ірані в 2020 році. Ймовірна ефективна дальність польоту Shahed-136 - від 1000 кілометрів з доставкою 50-тикілограмової бойової частини. Максимальна дальність польоту — 2500 кілометрів.
Висота польоту – 60-4000 метрів, швидкість близько 180 км/год. Дрон важить 200 кг, має дельтаподібне трикутне крило, 3,5 метрів загальної довжини, крила - 2,5 метра.
В липні 2022 року російській делегації в Ірані показали іранські БПЛА. 25 серпня західні розвідники повідомили, що росія отримала їх, пізніше це підтвердив Білий дім. Заявляється, що в росії є від 50 до 500 таких дронів.
Як росіяни їх використовували
- 12 вересня на Харківщині збили Shahed-136. В армії рф він проходить під назвою «Герань-2».
- 15 вересня у Нікополі Дніпропетровської області українські правоохоронці виявили рештки «шахіда».
- 16 вересня факт застосування іранських дронів військовими рф підтвердили у Повітряних Силах ЗСУ.
- 20 вересня «шахід» збили при спробі обстріляти порт «Очаків».
- 22 вересня над Миколаївщиною збили чотири таких БПЛА.
- 23 вересня три дрони атакували Одесу, одного з них збили над морем, ще два - зруйнували адмінбудівлю в припортовій зоні.
У той же день МЗС України позбавило акредитації посла Ірану в Україні та скоротило кількість іранських дипломатів.
- 25 вересня – атака в Одесі, один дрон збили, три вдарили по адмінбудівлі в центрі. Ще один збили при спробі атакувати Миколаїв.
- 26 вересня — ще шість дронів на Одещині, наступного дня — три на Миколаївщині.
Загалом, ворог атакував південь, але 5 жовтня БПЛА Shahed-136 долетіли до Київщини.
При цьому, Іран від поставок дронів росії відхрещується: офіційний представник МЗС країни Насер Канані заявив, що Ісламська Республіка Іран вважає опубліковані повідомлення про постачання безпілотників до Росії для використання у війні в Україні необґрунтованими і не буде їх підтверджувати.
Що означають дрони для ситуації на фронті?
Військові вважають, що дрони-камікадзе не зможуть переламати перебіг бойових дій на користь росії, однак можуть нашкодити інфраструктурі — про це в етері телемарафону розповів полковник ЗСУ Петро Черник.
- Сам факт того, що РФ вдалася до закупівлі дронів у країни-парії, країни-терориста, є ознакою того, що насправді їхній ВПК став на шлях своєї кінцевої деградації. Це дуже серйозна деталь. А для того, щоб зробити справді перелом хоча б в одній частині фронту з допомогою такої зброї, треба кілька тисяч. Більш ніж упевнений, що цього показника в кілька тисяч насправді немає, — каже Черник.
З ракетами цей дрон зрівнятися не може.
Ракети класу «Х» — це доволі серйозна зброя. Х-31 — до 160 кілометрів, бойова частина — 110 кілограмів; Х-59, до 300 кілометрів, близько 300 кілограмів; Х-22, найважча і найстрашніша — до 600 кілометрів; близько 960 кілограмів; Х-555 — стратегічного характеру, до 300 кілограмів, і 40-кілограмовий дрон між собою не співмірні. Але, умовно, якщо спалити трансформаторну будку чи завдати удар по якихось складах на аеродромі чи по цивільних об’єктах, наприклад, залізничній колії, то 40 кілограмів — доволі багато. Тому нехтувати цим не можна, — каже військовий.
Але, як розповів військовий, Ізраїль вже дозволив США надати Україні відповідні антидронові рушниці, розроблені саме для боротьби з «Шахідами-136». Вони з’являться у нас за кілька тижнів вони у нас з’являться.
Літаюча бензопила
Як пояснила речниця Оперативного командування «Південь» Наталія Гуменюк, ці дрони низько летять, тому їх складно збити силами ППО. Зате їх добре чутно: завдяки гучному двигуну, політ ударного дрону можна почути за кілометри.
- Вони досить гучні, їх можна почути навіть вночі. Це нагадує звук мотора мопеда чи бензопили. Якщо люди чують такий звук, їм варто йти в укриття та уникати місць, куди можуть бути спрямовані ці дрони, — наголосила Гуменюк.
За її словами, дрони, перейменовані росіянами на «Герань-2», використовують для атаки по об’єктах інфраструктури, а не підрозділах чи скупченнях людей. До того ж, вони не дуже ефективні — з понад 30 таких дронів на Півдні 22 збили. Влучило 10 дронів, але не всі атаки були результативними.
Джерело: Dev.ua
Радіо Трек: НОВИНИ