«Якщо бахне, то поїдемо», - як наважиться на переїзд, та чи варто

Паніка на кордонах зникла, проте багатьом важко наважитися на переїзд навіть у сусідню область

У ситуації війни – визначним критерієм для людини має стати питання безпеки. Поради щодо того, варто чи ні наважуватися на переїзд розповіла психологиня Дарина Гороховська виданню «Української правди. Життя».

За її словами відчувати страх – нормально й природно. Але перш ніж наважитися на переїзд, треба дати собі чесні відповіді на кілька запитань.

Я зараз критично мислю чи на емоціях?

Запитайте себе: чого я боюсь? Це може бути тваринний страх, «накрутка» від знайомих та істерія в оточенні, синдром поганої мами й почуття сорому тощо. 

Коли нас переповнюють такі емоції, то критичне мислення відсутнє. Рішення про втечу від проблеми стимулює дитячий еґо-стан, а не «дорослий».

 

«Емоційні» рішення часто бувають неконструктивними, тому треба спершу заспокоїтись. А вже тоді підходити  до питання розсудливо, – пояснює Дарина.

Щоб повернути собі контроль над ситуацією, варто подихати, поприсідати або зайнятися іншою фізичною активністю. 

Чи є в мене сили?

Проаналізуйте свій ресурс. Перш за все, чи маєте ви сили для того, щоб переїхати. 

Наприклад, зібрати речі для себе і дитини, добратися до вокзалу, подбати про харчування тощо. 

Якщо немає, то скільки часу потрібно, щоб відновитися? Година, дві, три чи доба? 

Чи справді навколо мене є небезпека? 

Мова йде про пряму загрозу. Якщо місто чи селище атакують окупанти, варто забратися звідти за першої ж можливості. Якщо наразі ситуація стабільна, то варто визначити власний критичний показник для виїзду.

У мене є знайомі, які жили й досі живуть в Києві. Для них критична межа ще не наступила. Але я знаю й людей зі Львова, які в перший же день стали в чергу до кордону. Це як рівень болю – хтось може витримати операцію на собі, а хтось не може навіть уколу, – порадила спеціалістка.

Наприклад: коли буде удар по інфраструктурі мого міста або житловому району. Для мене це не прийнятно, тож я збираюся та їду.

Проте якщо ви живете в місті, де все наразі спокійно, то піддаватися істерії не варто. Якщо ви маєте комфортне житло, дотримуєтесь правила двох стін, маєте достатньо води, їжі та грошей, психологиня  радить залишитися на місці.

*Цей пункт стосується спокійніших обласних центрів, де немає безпосередньої небезпеки.

Їхати можна в тому випадку, якщо є конкретний план: куди ви їдете, до кого, чи достатньо грошей, що будете робити на новому місці. 

Поясню на власному прикладі. Я розуміла, що може розпочатися війна, тому завчасно зібрала тривожну валізку, мінімум речей та домовилась зі знайомими зі Львова.

 

Коли в Києві стало небезпечно, я сіла в потяг і прямувала за планом, – пояснює психологиня Дарина Гороховська.

Якщо ви в полоні небезпеки, то необхідно діяти швидко, але зважено. Наприклад, виїхати гуманітарним коридором або евакуаційним рейсом. Про речі, їжу та житло подбаєте на місці або отримаєте допомогу у волонтерів.

Які мої критерії поїздки?

Я б виписала один, найголовніший – моя безпека, – наголосила фахівчиня.

Він стосується всього: 

  • з ким буду їхати та ким я буду їхати: роль біженця чи переміщеної особи, моральна підтримка, соціальні контакти та чи безпечно це;
  • дорога: чи я шукаю автобус/волонтерів, чи готова стрибати у першу-ліпшу машину?
  • фінанси: вони є чи немає; що я роблю для того, аби вони з'явились (завертаюсь до волонтерів, використовую накопичення тощо);
  • перетин кордону: я даю комусь свій паспорт в руки крім прикордонників чи не даю?
  • житло та харчування: чи зможу я забезпечити себе й дитину тимчасом прихистком, не наражаючи на небезпеку?

На кожному етапі треба відповісти на питання: «Як я зможу захистити себе і дітей у разі надзвичайної ситуації?»

Якщо рішення не тільки моє?

Рішення про виїзд стосується безпосередньо особи, яка відповідатиме за себе та своїх дітей. Тому перш за все, саме вона має це вирішити, а не мама чи купа родичів, які вважають, що «так краще». 

Зберіть аргументи та проаналізуйте, бажано – з холодним розумом. Якщо у словах близьких є зерно раціональності, а не страху – переходьте до планування. Але варто спиратися на власні відчуття та бачення.

Джерело: Українська правда. Життя

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4

Ольга Мартинюк

Відкрити плей-лист

У Рівному шукають собаку породи естонський гончак

Згубилася собака мисливської породи естонський гончак. Прохання повернути загубленого улюбленця за винагороду.

Знайдена картка Приватбанку

 Знайдена картка Приватбанку, універсальна. Територія газотрону. Поверну власнику який назве останні чотири цифри. +380975244009 [media=267008]

Знайдене пенсійне посвідчення

20.01.2022 на вул.Чорновола у Рівному водій VW Sharan BK2748CH Маркушевський В.О. втратив своє пенсійне посвідчення. Аби забрати документи завертайтесь за номером 0677954878

Більше оголошень