Які будинки найстійкіші до ракетних ударів: Архітектор назвав безпечніші місця залежно від типу споруди

Хрущовки, сталінки й сучасні будинки

В понеділок, 8 липня, в наслідок масованої ракетної атаки РФ в Україні постраждали та загинули десятки людей. Одна з ракет пошкодила найбільшу дитячу лікарню «Охматдит».

Гірка правда в тому, що під час атаки аеробалістикою шанси дістатись укриття є в меншості українців, адже від оповіщення «Повітряна тривога» до вибухів минає 3–4 хвилини. Тож єдиним варіантом заховатись - між двох стін або в підвалі чи паркінгу, якщо проживаєш на нижніх поверхах.

Архітектор Олег Гречух розповів Освіторії, які місця в різних типах будинків є найбільш безпечними. Ці поради можуть знадобитися, якщо розумієте, що до укриття добігти не встигаєте. 

Звісно, закликаємо вас ніколи не нехтувати безпекою і спускатися в укриття щоразу, коли оголошують повітряну тривогу.

 

— Коли лунає сигнал повітряної тривоги і нам пропонують «негайно пройти в укриття» — це часто звучить як глузування. Бо більшість будинків українців не має власних укриттів, ба навіть імпровізованих чи переобладнаних.

 

Найближчим укриттям може бути школа чи метро, але під час атаки балістичними ракетами туди точно не встигнути. Тож людям залишається сподіватися на долю або шукати потенційно безпечне місце у домівці.

 

Так, ми всі знаємо правило двох стін, але є будинки, для яких воно актуальне лише частково, — констатує архітектор Олег Гречух.

 

Цегляні будинки — сталінки

Найбезпечніші місця

Місце поруч із несучою стіною — найчастіше це дверний проріз.

Приблизні дати будівництва таких будинків 1920-1950-ті роки — пік будівництва — після Другої світової війни. Для них характерні високі стелі, широкі підвіконня та товсті стіни. Цегляні будинки мають бетонне або дерев’яне перекриття. Ще одна характерна ознака сталінок — наявність бомбосховища.

Слабкі місця будинку

Особливо нестійкими є дерев’яні перекриття ранніх сталінок. Також наявність дерев’яних перекриттів підвищує ризик пожежі в будинку після влучання.

Цегляні та панельні будинки — хрущовки

Найбезпечніші місця в будинку

Середні поверхи — місце, де можна заховатись між двох стін.

Хрущовки були серійним, масовим типом забудов в СРСР. Ціль — розселити якомога більшу кількість людей. До 1960-х їх будували, переважно, із цегли, а потім у будівництві використовували панелі. Саме через це, як і в будинках панельного типу, тут високий ризик лавиноподібного обвалу будинку.

Слабкі місця будинку

У хрущовках немає бомбосховищ. А підвали були, скоріше, винятком. До того ж у підвалах хрущовок панельного типу будівництва теж небезпечно через можливість обвалу. Також небезпечними є місця з’єднання панелей.

Панельні будинки

Найбезпечніші місця в будинку

Насправді у «панельці» їх немає. Але шанси на життя вищі, якщо скористатись правилом двох стін чи вийти в коридор між квартирами.

Будувалися такі будинки в1970-1980-ті роки. Панелі використовувались у будівництві осель для здешевлення та спрощення самого процесу зведення будинків. «Панельки» на серйозні навантаження зовсім не розраховані.

Слабкі місця будинку

  • Місця з’єднання панелей.
  • Підвали, адже вони стануть пасткою, якщо станеться обвал.

Якщо пошкоджуються нижні панелі такого будинку — відбувається ефект карткового будиночка і споруда «складається». Панельні конструкції падають одночасно, адже руйнується головна опора та бічні стіни.

Кооперативні будинки

Найбезпечніші місця в будинку

Середня частина будинку. Тобто, місце, де ви можете сховатися - між двох стін.

Приблизні дати будівництва — 1980-1990-ті роки. Для будівництва цих типів споруд найчастіше використовували силікатну цеглу. Вони стійкіші, аніж будинки панельного типу, але до безпекових параметрів монолітно-каркасних будівель не дотягують.

Слабким місцем будинку вважається сховище. Адже замість нього просто підвал.

Цегляні будинки

Будували їх приблизно у 2000-2010 роках.

Найбезпечніші місця в будинку

  • Між двох стін.
  • Дверні отвори.
  • Передпокій, коридор: під час балістичної атаки необхідно швидко дістатись углиб будинку.

З початку нульових та протягом наступного десятиліття в Україні будують багатоповерхівки переважно із цегли. Звісно, це набагато кращий варіант, аніж сумнозвісні «панельки», проте їхня стійкість не на високому рівні.

В цегляних будинках також немає сховищ, а є лише підвали.

Монолітно-каркасні будинки

Найбезпечніші місця в будинку там, де немає вікон та є дві стіни. Також, сходовий майданчик — той, що поруч із ліфтом.

Будувалися вони з 2010 і до наших днів. Монолітно-каркасні будинки, на відміну від панельних, ніколи не складуться, як картковий будиночок. Їхній плюс — багато зв’язків між елементами. Навіть зазнавши серйозного удару, така споруда, найімовірніше, вистоїть. До того ж часто поруч із монолітно-каркасними багатоповерхівками є паркінг, який вважається достатньо хорошим укриттям.

Сховищ в таких будинках теж немає.

Що треба пам’ятати про безпеку в будь-якому
типі будівлі під час ракетної атаки

  • Перейти в місце, наближене до середини будинку.
  • Перебувати якнайдалі від зовнішніх стін, особливо якщо будинок зведено на відкритій території або він вищий за інші споруди навколо.
  • Якщо використовуєте підвал як укриття — переконайтеся, що там є мінімум два виходи.

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Олена Швидка

Відкрити плей-лист

Знайдено паспорт на прізвище Василюта

Знайдено паспорт Василюти Аріни Миколаївни 2006 р-н. Документ можна забрати у чергового на першому поверсі Міськвиконкому, що на вулиці Соборній, 12а 

Загублено документи Скібінський/Скібінська

Загублені документи, видані на ім'я та прізвище Микола Скібінський: студентський квиток, посвідчення водія, id картка. А також техпаспорт на мотоцикл, виданий на ім'я та прізвище Олена Скібінська.  

Знайдено автомобільні номера

  Знайдено автомобільні номера ВК1273НА , ВК7773ВК

Більше оголошень