Як може змінитися система освіти в Україні
Перебудову системи освіти анонсував Арсеній Яценюк, кабмін презентував законопроект
Кабмін презентував підготовлений урядом законопроект про освіту, в якому позначив зміни в системі освіти у 2016 році.
Відповідно до законопроекту, освіту буде розділено на дошкільну, початкову і середню, професійну і вищу.
Дошкільна освіта буде прив'язана до місця проживання дитини, фінансуватиметься з місцевих бюджетів, а заклади будуть створюватися місцевими радами. У початковій школі діти навчатимуться 4 роки, далі ще 5 років в базовій школі і потім 3 роки в старшій профільній школі з можливістю обирати предмети.
Заклади професійної освіти готуватимуть кваліфікованих працівників, молодших спеціалістів і пропонуватимуть дуальну освіту (вид навчання, коли теоретична частина підготовки надається на базі освітньої організації, а практична - на робочому місці, -ред.) і навчатимуть дорослих людей. Вища освіта передбачає підготовку бакалаврів, магістрів, докторів і докторів наук.
Органами управління освітою визначаються Міністерство освіти, центральний орган виконавчої влади із забезпечення якості освіти, місцеві органи виконавчої влади і органи самоврядування областей, районів і повітів.
При цьому Міносвіти встановлює "правила гри", розробляючи і впроваджуючи освітню політику, аналізує і спрогнозовує систему освіти, затверджує стандарти освіти, видає ліцензії і засновує виші і профосвітні заклади, забезпечує підручниками.
Центральний орган виконавчої влади із забезпечення якості освіти проводить експертизу всіх освітніх закладів, видає їм ліцензії, перевіряє їх діяльність, але він не приймає рішень, а лише надає рекомендації, оприлюднює всі результати перевірок.
Місцеві органи виконавчої влади і органи самоврядування областей, районів і повітів засновують освітні заклади, затверджують план розвитку на місцевому рівні і забезпечують функціонування освітньої мережі.
Принципами освітньої політики стануть її обгрунтованість дослідженнями і даними, забезпечення рівного доступу і однакової якості освіти, прозоре прийняття рішень, автономія освітніх закладів, пожиттєва освіта і інтеграція в міжнародне освітнє середовище.
До управління освітніми закладами зможуть долучатися співробітники і учні, опікунські і батьківські ради. Інформація про бюджети буде у відкритому доступі.
До слова, наступного навчального року Україна знову має намір перейти на 12 річну освіту.
Радіо Трек: НОВИНИ