Унікальні музиканти гратимуть біля храмів Рівного на Покрову (5 ФОТО)
Cтартував унікальний етнографічний проект – фестиваль «Лірницька Покрова у Рівному»
Cтартував унікальний етнографічний проект – фестиваль «Лірницька Покрова у Рівному», який у нашому місті проходитиме уже вчетверте.
У програмі фестивалю – майстер-класи, круглий стіл «Лірницька традиція Білорусі, Польщі та України: історія, практика, перспективи», заключний концерт лірників та кобзарів, танці під ліру та безпосередньо лірникування і кобзарювання на вулицях.
Зокрема, завтра та післязавтра лірників можна буде побачити та почути біля православних храмів міста, у МБК та поблизу нового пам’ятного знака «Просвіті».
Участь у фестивалі візьмуть лірники та кобзарі з Білорусі, Польщі та України, а Рівне та Рівненщину на ньому представлятимуть відразу троє лірників.
Це добре відомий усім Андрій Ляшук (на фото вгорі), та двоє маловідомих рівнянам митців: Юрій Сковкін та Дмитро Кузьмич.
Організував етнофестиваль керівник етнокультурного центру палацу дітей та молоді Віктор Ковальчук, який розповідає, що Рівненщина і, загалом, Волинь – благодатний край для реконструкції лірництва.
До слова, саме реконструкція гри на лірі та вивчення історії лірництва – головна тема зустрічі, каже Віктор Ковальчук:
Проблема лірництва, про це реконструкція, оскільки традиція забута. Останній український лірник, з Волині – Іван Власюк, він був записаний у 60-ті роки. Але є і ще одна така гілка – рух відновлюється у середовищі, де лірництво завжди було популярним. Серед незрячих. Ми кожного разу незрячих лірників запрошуємо на фестиваль, цього року це буде лірник зі Львова Тарас Дороцький.
Зауважимо, що саме в Рівному періодично відбуваються фольклорні дійства за участю відомих лірників України. Цьогорічний етнофестиваль «Лірницька Покрова у Рівному» має стати важливим етапом на шляху науково-реконструктивного руху однієї із найпотужніших колись в Україні волинсько-поліської лірницької практики.
До слова, у етнокультурному центрі вивчали історичні дані про те, що західно-українські лірники брали участь у нелегкому побуті січових стрільців і повстанців УПА, і це надихає нас на те, щоб продовжити й утривалити цю традицію.
Приклад лірника Яреми (Вадима Шевчука) та інших братчиків кобзарських цехів, які крім автомата взяли із собою на фронт ще й свої ліри і бандури, говорить про те, що справа «сучасних Мамаїв» живе і сьогодні.
Тож охочі рівняни та гості міста можуть відвідати ІV Міжнародний етнічний фестиваль «Лірницька Покрова у Рівному», який стартує у п’ятницю, 13 жовтня, у міському палаці дітей та молоді, о 15:00.
Ще один конерт запланований на 14 жовтня, у Міському Будинку Культури. Старт о 17:00 год.
Фестиваль відбувається в рамках проекту «Рівне – місто унікальних подій» та за підтримки міського управління культури і туризму.
Від редакції: лірники - це народні співці і музиканти, які супроводжують свій спів грою на колісній лірі. У репертуарі українських лірників були історичні пісні й думи, церковні канти й псалми, українські народні пісні, передусім жартівливі й сатиричні. Починаючи з XV століття лірники відомі в Україні, Білорусі, Литві, Молдові.
Радіо Трек: НОВИНИ