ON-LINE

Унікальні музиканти гратимуть біля храмів Рівного на Покрову (5 ФОТО)

п'ятниця, 13 жовтня 2017
Cтартував унікальний етнографічний проект – фестиваль «Лірницька Покрова у Рівному»

Справжній лірник. Фото з архівів, яке виклали у себе на сторінці працівники рівненського МБК.

Cтартував унікальний етнографічний проект – фестиваль «Лірницька Покрова у Рівному», який у нашому місті проходитиме уже вчетверте.

У програмі фестивалю  –  майстер-класи, круглий стіл «Лірницька традиція Білорусі, Польщі та України: історія, практика, перспективи», заключний концерт лірників та кобзарів,  танці під ліру та безпосередньо лірникування і кобзарювання на вулицях.

Зокрема, завтра та післязавтра лірників можна буде побачити та почути біля православних храмів міста, у МБК та поблизу нового пам’ятного знака «Просвіті».

Участь у фестивалі візьмуть лірники та кобзарі з Білорусі, Польщі та України, а Рівне та Рівненщину на ньому представлятимуть відразу троє лірників.

Лірник Андрій Ляшук

Це добре відомий усім Андрій Ляшук (на фото вгорі), та двоє маловідомих рівнянам митців: Юрій Сковкін та Дмитро Кузьмич.

Організував етнофестиваль керівник етнокультурного центру палацу дітей та молоді Віктор Ковальчук, який розповідає, що  Рівненщина і, загалом, Волинь – благодатний край для реконструкції лірництва.

Віктор Ковальчук

До слова, саме реконструкція гри на лірі та вивчення історії лірництва – головна тема зустрічі, каже Віктор Ковальчук:

Проблема лірництва, про це реконструкція, оскільки традиція забута. Останній український лірник, з Волині – Іван Власюк, він був записаний у 60-ті роки. Але є і ще одна така гілка – рух відновлюється у середовищі, де лірництво завжди було популярним. Серед незрячих. Ми кожного разу незрячих лірників запрошуємо на фестиваль, цього року це буде лірник зі Львова Тарас Дороцький.

Зауважимо, що саме в Рівному періодично відбуваються  фольклорні дійства за участю відомих лірників України. Цьогорічний етнофестиваль «Лірницька Покрова у Рівному» має стати важливим етапом на шляху науково-реконструктивного руху однієї із найпотужніших колись в Україні волинсько-поліської  лірницької практики.

Фото Віктора Ковальчука. Гості та представники етнокультурного центру ПДМ.

До слова, у етнокультурному центрі вивчали історичні дані про те,  що західно-українські лірники брали участь у нелегкому побуті січових стрільців і повстанців УПА, і це надихає нас на те, щоб продовжити й утривалити цю традицію.

Приклад лірника Яреми (Вадима Шевчука) та інших братчиків кобзарських цехів, які  крім автомата взяли із собою на фронт ще й свої ліри і бандури, говорить про те, що справа «сучасних Мамаїв» живе і сьогодні.  

Тож охочі рівняни та гості міста можуть відвідати ІV Міжнародний етнічний фестиваль «Лірницька Покрова у Рівному», який стартує у п’ятницю, 13 жовтня, у міському палаці дітей та молоді, о 15:00.

Ще один конерт запланований на 14 жовтня, у Міському Будинку Культури. Старт о 17:00 год. 

Афіша етнофестивалю

Фестиваль відбувається в рамках проекту «Рівне – місто унікальних подій» та за підтримки міського управління культури і туризму.

Від редакції: лірники - це народні співці і музиканти, які супроводжують свій спів грою на колісній лірі. У репертуарі українських лірників були історичні пісні й думи, церковні канти й псалми, українські народні пісні, передусім жартівливі й сатиричні. Починаючи з XV століття лірники відомі в Україні, Білорусі, Литві, Молдові. 
 

КОМЕНТАРІ 0

КОМЕНТУВАТИ

Оголошення

  • Знайдено ID-картку на прізвище Гаврильчук

    У Рівному в районі обласної лікарні знайдено ID-картку на прізвище Гаврильчук...
  • Втрачений техпаспорт на автомобіль

    Загублений техпаспорт від автомобіля SKODA Octavia  на польській...
  • У районі Басового Кута загубився цуцик

    Загубився цуцик, схожий на лабрадора. В районі Басівкута, вул....
БІЛЬШЕ ОГОЛОШЕНЬ
Ваш навігатор дорогами Рівного