Ведуть рід від шляхти: які українські прізвища мають польське походження
В Україні багато людей мають прізвища польського походження, особливо у регіонах, які колись були частиною Речі Посполитої
В XVI-XVIII століттях значна частина території сучасної України входила до складу Речі Посполитої, що вплинуло на появу прізвищ, які мають польське походження.
Якщо для українських прізвищ найтиповішим є суфікс «-енко», який є рідкісним серед інших слов’янських народів, то про польське походження говорять інші специфічні ознаки.
Йдеться про прізвища у формі прикметників із закінченнями «-ський» і «-цький», такі як Галицький, Потоцький, Валевський, Вишневський, Ковалевський і т.д.
В основі їх утворення лежать топоніми — назви територій, населених пунктів та водних об'єктів.
Спочатку такі прізвища носили виключно польські аристократи для позначення меж їхніх володінь, наприклад, Замойський, Віслянський, Мільгевський тощо. З плином часу цей спосіб утворення прізвищ розповсюдився на українську територію.
Подібні закінчення стали додавати до імен і прізвиськ, що призвело до появи прізвищ Івановський, Хмельницький, Руданський, Задніпрянський, Артемовський, Вербицький, Левицький.
Історик Валентин Бендюг вказує, що з початку XVIII століття так звані «шляхетні прізвища» стали популярними серед тих, хто здобув освіту, переважно священників. Наприклад, понад 70% священнослужителів Волинської єпархії, згідно з реєстровими даними, мали прізвища, що закінчувалися на «-цький» і «-ський».
Радіо Трек: НОВИНИ