Університет не для них – їм у коледж: триголова проблема ЗНО/НМТ

У мережі закликають не чіпати НМТ!

Освітня експертка Іванна Коберник написала допис у Facebook під назвою «Триголова проблема ЗНО/НМТ».

Вона відзначає, що щороку, з кінця травня по кінець липня активізуються обговорення проблеми ЗНО/НМТ.

Кожного року вони приблизно однакові, з незначними відмінностями, все залежить від того, який аспект цього року буде описано барвистіше.

І, як завжди, головна проблема лежить не зовсім там, де найбільше іскрить, - зауважує авторка.

Тож експертка наголошує: ЗНО досі існує в Україні через культуру університетської корупції. І поки вона є — вступ вимушено буде за стандартизованим тестом.

Поки процвітає практика складання іспитів та заліків за хабарі, невідрахування бюджетників, навіть якщо вони нічого не роблять, фабрики курсових і дисертацій - буде ЗНО у формі НМТ чи в іншій.

На думку Коберник, культури університетської недоброчесності не залишають вибору.

Свого часу ЗНО подолало корупцію при вступі, коли комусь потрібно було пригнати кабана ректору, а комусь — зробити лише кілька дзвінків, щоби дитина вступила туди, куди мріяла, або куди вирішили батьки.

 

Запровадження ЗНО зробило це неможливим. Але культуру всередині вишів ЗНО в масі своїй не подолало.

Проблема номер два — це зміст самих тестів. Тести НМТ ґрунтуються на шкільній програмі.

Програма, за якою навчаються нинішні випускники і навчатимуться діти ще чотири роки - це держстандарт Табачника 2012 року випуску. Повністю знаннєвий відхід, зосереджений на засвоєнні і відтворенні інформації.

Але є нюанси, - вказує Коберник.

Я особисто беру участь у приверненні уваги суспільства і громадськості до тесту з історії, який дуже перевантажений вимогами зубрити і відтворювати факти, терміни і дати.

 

І дуже мало перевіряє встановлення причинно-наслідкових зв’язків, хоча це можна було б зробити і в нинішньому форматі.

Дещо інша ситуація з математикою. З моменту, коли тест з неі зробили обов’язковим для всіх — постійно точаться протистояння, правильно це чи ні.

Мовляв, для чого митцям чи спортсменам косинуси чи логарифми. Конкретно це звинувачення — маніпуляція. В жоден мистецький чи спортивний виш України не потрібен рівень здачі тесту з математики на високий бал.

 

Вага його мінімальна при вступі, зазвичай коофіцієнт 0,2.

 

Тобто фактично достатньо лише подолати поріг склав-не склав.

 

Для цього треба правильно вирішити лише 5 завдань і це 5 завдань рівня 5-го-6-го класу, можливо одне 7-го. Так, програма НМТ перевіряє всю шкільну програму, не лише 10-11-й клас.

Але тут виникає ще одне питання: чи потрібно вимагати математику на всі спеціальності, включно з творчими й спортивними?

Днями мережу сколихнув пост мами дівчинки, яка закінчила спеціалізовану художню школу, але не подолала пороговий бал з математики. І цього року не буде мати можливості вступати в омріяну спеціальність в Україні.

 

Абітурієнтів, які вступатимуть на художні спеціальності, лише сотні по всій Україні. Чому для них не можна зробити виняток і не враховувати сертифікати з математики — я не знаю.

І 3-я голова проблема — те, що тест з 22-го року мультипредметний. Абітурієнти мають скласти 4 предмети в один день. Цей захід вимушено запровадили через повномасштабне вторгнення, однак з кожним роком ускладнювали — від двох предметів в 22-му до чотирьох в 24-му, розширення програми тестування з історії України…

Як зазначає Іванна Коберник, Україна не єдина країна, де існують мультипредметні тести. TSAI, SAT в США, Південна Корея, Китай також практикують мультипредметні тести. В Україні це необхідність через війну. З безпекових та матеріальних (дефіцит обладнаних комп’ютерами приміщень) причин у нас наразі менше можливостей відкривати центри тестування. Відповідно часто дітям, особливо у прифронтових областях, треба досить далеко їхати, щоб скласти тест. Їхати кілька разів або ж ночувати - вимагає значних затрат, якщо тести не в один день.

Днями на Громадському був сюжет, де дівчинка розповідала — щоб скласти НМТ, вона добиралася 6 годин електричці. Робити це 4 рази, щоб скласти 4 предмети окремо - на мою думку це точно більше знущання.

 

Важливо пам’ятати про цих дітей, якщо ви живете у великому місті у відносно безпечній частині України і для вас не є і не було б проблемою тести в різний день. Не всім так пощастило.

Допис набрав десятки поширень та сотні коментарів. Подаємо деякі з них:

Катерина Ісаєнко

Найголовніша проблема хоч з НМТ, хоч із ЗНО - неприйняття неочікуваного результату і розігрування драми довкола цього. Станом на сьогодні НМТ щороку все простіші завдання, хайп про математику - просто інфантильний в своїй суті, бо не набрати прохідний бал - це не знати бази шкільної програми прям зовсім. І так, це гарний тест на дорослість - хочеш скласти - готуйся. Камлання, яке підняли в інтернені - ах, діточки талановиті змушені покидати Україну через НМТ - прям люта дичина. Діточки, які зіткнуться із західною системою освіти, як і їх батьки, будуть сильно здивовані вимогами і прохідними порогами... і «якістю» освіти теж)) 

 

Viktoria Franko

Якщо претендентка чи претендент на вступ в університет не знає базової математики, то університет не для них, їм в коледж. 

 

Вадим Кривец

Держава все робить для того , щоб найкращі випускники шкіл виїхали з України і ніколи вже не повернулися сюди. Ми втратимо генофонд нації.

 

Катерина Калюжна

Про історію — як історик — теж абсолютно згодна. ЗНО та НМТ мають на меті змусити зазубрити: який портрет відповідає на питання, хто був очільником СВУ, займався українізацією в армії і т.д. Зазубрив, здав - забув. В історії головне - причинно-наслідковий зв'язок, а не зубріння

 

Ірина Анцифрова

Я минулого року набрала з математики 132 бали. За 38 років від завершення школи, після гуманітарного профілю ЗВО (без жодних математик). Частину тем, як ви розумієте, у радянській школі я навіть не вивчала. Важливий нюанс: я абсолютно не готувалася, крім пробного онлайн тесту за попередній рік

 

Галина Турко

ЗНО - це найкраще, що було з нашою освітою.

Щодо математики...

Куди ще збільшувати години?

Їх по 6 на тиждень.

Проблема не в методиках, не у тестах, а в дітях, які нічого не роблять.

Нічого.

Не чіпаймо НМТ...

 

Артем Комісаренко

Якщо художник не тямить в програмі п'ятого класа, він може чудово собі обійтися без диплома про вищу освіту, може піти в бурсу і фарбуючи паркани казати — ой, та звідки я там знаю скільки тої фарби піде, спитайте в прораба, оці всі квадратометри, то складно, то до нього.

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Оксана Герасимчук

Відкрити плей-лист

У Рівному знайшли ключі

У Рівному на перехресті вулиць Дубенської та Соборної знайдено ключі. Вони випали у хлопчика на самокаті (9–11 років, яскрава футболка). Власників просимо звернутись за номером:   063 712 36 57  — Олександра  

У Рівному знайшли ключі від авто. Шукають власника «Мерседеса»

Загублені ключі від автівки «Мерседес» знайшли у районі Південному. Про знахідку Радіо Трек  повідомили наші слухачі.   На дзвінок власника пропажі чекають за тел. +380975786798

Біля ресторану Бармаки зник маленький песик

Напередодні ввечері близько 20:00 у районі ресторану Бармаки зник маленький песик породи мальтипу (вага приблизно 2,5 кг). Відкликається на кличку Бусинка. Прохання повернути за винагороду.  

Більше оголошень