Створення системи екстреної медичної допомоги опинилося під загрозою

МОЗ не реагує на запит депутатської групи «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» про ймовірну корупцію під час закупівлі обладнання

У Міністерстві охорони здоров’я України обмежились звичайною бюрократичною відпискою на депутатський запит групи «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» щодо ймовірних зловживань при закупівлі обладнання для понад 200 лікарень по всій країні.

Нагадаємо: йдеться про гучну закупівлю обладнання для відділень екстреної медичної допомоги (ЕМД) понад 200 опорних лікарень в госпітальних округах. Її анонсував сам президент України Володимир Зеленський ще в лютому цього року.

Після цього в уряді довго шукали кошти на ці закупівлі й у липні таки знайшли – на ремонт лікарень було виділено 1 млрд 680 млн грн, а на обладнання – 5 млрд 300 млн грн. Причому їх перекинули з «ковідного» фонду, йдеться у відповідних урядових постановах №№ 612 і 613 від 8 липня.

Однак, коли стало відомо про конкретику цих закупівель, фахівці звернули увагу на деякі «дивні» речі. Як написав у своєму блозі хірург, кандидат медичних наук і ексзаступник голови Одеської ОДА Сергій Калинчук, така закупівля може поставити хрест на формуванні екстреної медичної допомоги.

Якщо коротко, йдеться про те, що уряд закупить для опорних лікарень зовсім не те обладнання, яке потрібне для відділень екстреної медичної допомоги. Причому гроші хочуть освоїти саме в МОЗ. Однак, якщо робити все за законом, то розпорядниками коштів мають бути місцеві державні адміністрації, які є відповідальними за створення ЕМД. Про це недвозначно написано в розпорядженні Кабінету Міністрів від 29 січня 2020 р., № 111-р «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку системи екстреної медичної допомоги».

Тому в МОЗ, за словами Калинчука, вигадали нехитру схему, щоб залишити фінансовий потік за собою. У вже згаданій постанові №613 йдеться про закупівлю «обладнання для приймальних відділень опорних закладів охорони здоров’я». Тобто, «відділення екстреної медичної допомоги» перетворилося на «приймальне відділення» лікарні. А відділень з такою назвою немає ні в Законі «Про екстрену медичну допомогу», ні в розпорядженні Кабміну №111-р «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку системи екстреної медичної допомоги».

Таким чином розпорядниками коштів на фінансування «приймального відділення» вже не можуть бути місцеві ОДА. Це буде робити МОЗ і «Медичні закупівлі України».

До того ж фахівець детально розписує, що в МОЗ збираються закупити для вказаних лікарень зовсім не те обладнання, яке потрібно для відділень екстреної медичної допомоги. Це, за його словами, ставить під загрозу саме існування системи ЕМД, яка ще навіть не створена. Детальніше про це можна прочитати в його блозі.

Депутатська група «Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» у Верховній Раді України відреагувала на цю інформацію. 21 серпня співголова групи Тарас Батенко направив офіційні депутатські звернення, на ім'я прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля і президента України Володимира Зеленського з вимогою надати роз’яснення щодо написаного в блозі Сергія Калинчука.

У відповідь Міністерство охорони здоров’я надіслало стандартну відписку, суть якої зводиться до того, що «закупівля обладнання… здійснюватиметься державним підприємством «Медичні закупівлі України» в установленому законом порядку».

У міністерстві жодним чином не відреагували на конкретні звинувачення експерта у двох речах:

  1. переведення закупівель для екстреної медичної допомоги на МОЗ і «Медичні закупівлі України»;
  2. МОЗ закуповує для лікарень зовсім не те, що треба, виходячи зі своїх незрозумілих міркувань.

Партія «ЗА МАЙБУТНЄ» поділяє занепокоєність щодо ймовірних корупційних ризиків у цій ситуації. Відсутність реакції з боку Міністерства охорони здоров’я лише посилює нашу стурбованість. Ми вважаємо неприпустимою таку відповідь міністерства на офіційний депутатський запит.

Тому ми офіційно заявляємо, що будемо далі слідкувати за цією ситуацією і використаємо всі важелі для припинення ймовірних корупційних ризиків. Зокрема, ми обов’язково направимо необхідні заяви до правоохоронних органів, щоб ті розслідували цю ситуацію.

*- на правах реклами 

Наші новини у Тelegram. Номер Радіо ТРЕК у Viber: 063-73-4-106-4 

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4
Ольга Мартинюк

Ольга Мартинюк

Відкрити плей-лист

Загублені ключі

Загублено зв'язку ключів у чорній шкіряній ключниці. Прохання повернути за винагороду

На Князя Романа загублено чоловічий золотий ланцюжок

Сьогодні близько 9-ї години ранку на вулиці Князя Романа, 13, 6 під'їзд загублено чоловічий золотий ланцюжок з хрестиком. Прохання повернути за ВИНАГОРОДУ.

У Рівному згубився песик Арчі

Вчора зник йоркширський тер'єр сріблястого окрасу, Арчі. Собаку бачили в районі Політону, Автовокзалу Обласної лікарні.  Прохання повернути за винагороду.

Більше оголошень