Сьогодні - Страсна п'ятниця: звичаї, прикмети та заборони дня

30 квітня християни східного обряду згадують Велику, або Страсну п'ятницю

Історія

В п'ятницю напередодні свята Пасхи розіп'яли Ісуса Христа. Розп'яття на хресті було найганебнішою стратою. Такою смертю страчували розбійників, убивць, бунтівників і злочинних рабів.

Коли все було приготовлено, воїни розіп'яли Ісуса Христа. Коли ж розпинали Його, Він молився за Своїх мучителів, говорячи: «Отче, прости їм, бо вони не знають, що роблять».

Під час страждань Спасителя на Голгофі сталося знамення. З тієї години, як Спаситель був розп'ятий, сонце затьмарилося і настала темрява всією землею, і тривала до самої смерті Спасителя.

Традиції Страсної п'ятниці

Віруючі люди в цей день нічого не їдять до виносу плащаниці з вівтаря на середину церкви; а це зазвичай відбувається близько 2-ї години пополудні.

Плащаниця символізує полотно, в яке був загорнутий Ісус Христос після зняття з Хреста. 

Існував звичай у Страсну п'ятницю обносити плащаницю тричі навколо церкви.

Поклоніння плащаниці триває два дні – до великодньої служби, тобто до пізнього вечора суботи, і за кілька хвилин до великоднього хресного ходу її вносять назад у вівтар.

Повернувшись із церкви, родина сідає за стіл обідати. Обід у Страсну п'ятницю — пісний, навіть риби їсти в цей день не можна. Здебільшого обходяться городиною: капустою, картоплею, огірками.

Колись наші господині в селах робили в цей день дві роботи: пекли паски (зазвичай це і робили саме у Страсну п'ятницю) та садили капусту — вважалося, що це робити можна, не гріх. Але іншу працю на землі не можна робити, якщо саджати щось в цей день — то врожаю не буде. 

Шматочок паски, випеченої в Страсну п'ятницю, зберігали за іконами в кутку до наступного Великого тижня.

Попіл, який вигрібали з печі в цей день, вважався цілющим. Його викорстовували у лікуванні алкоголізму, пристріту і зневіри.

 

Що не можна робити в Страсну п'ятницю

Страсна п'ятниця  - скорботний день пам'яті про земні страждання Ісуса Христа, тому не варто відвідувати розважальні заходи.

У Страсну п'ятницю не можна працювати.

Заборонено виконувати роботи по дому, шити, в'язати. Прибирання потрібно завершити в Чистий четвер.

Великиим гріхом вважалося рубати дрова або що-небудь тесати сокирою.

У Страсну п'ятницю дотримуються суворого посту. Заборонено їсти до виносу Плащаниці, після чого дозволяється тільки хліб і вода.

Не можна вживати спиртні напої. За повір'ям, той хто в Страсну п'ятницю вип'є алкоголь, призвичаїться до нього до кінця життя.

Заборонено стригти волосся, також не варто робити манікюр і косметичні процедури

Народні прикмети на 30 квітня

Хмари на небі в Страсну п'ятницю - до поганого врожаю зернових, зоряне небо - до родючого літа.

Дощ пішов - весна теж буде сирою і дощовою.

Радіо ТРЕК у Тelegram. Viber: 063-734-106-4

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Відкрити плей-лист

У Рівному шукають собаку породи естонський гончак

Згубилася собака мисливської породи естонський гончак. Прохання повернути загубленого улюбленця за винагороду.

Знайдена картка Приватбанку

 Знайдена картка Приватбанку, універсальна. Територія газотрону. Поверну власнику який назве останні чотири цифри. +380975244009 [media=267008]

Знайдене пенсійне посвідчення

20.01.2022 на вул.Чорновола у Рівному водій VW Sharan BK2748CH Маркушевський В.О. втратив своє пенсійне посвідчення. Аби забрати документи завертайтесь за номером 0677954878

Більше оголошень