За скільки долітають до цілі різні види ракет: усі тонкощі роз'яснює експерт
Зокрема, чим найчастіше обстрілюють Україну і що це за ракети
Повітряна тривога за останні 7 місяців стала частиною нашого життя, проте не варто забувати, що саме вона сповіщає про ймовірну небезпеку – приліт ворожої ракети
У тому, скільки часу мають українці, аби сховатися після оголошення повітряної тривоги, як місце запуску впливає на час прильоту ракети і скільки в середньому летять різні типи крилатих ракет, розбиралися Факти ICTV.
Як працює повітряна тривога
Загалом, виявлення загрози з повітря в Україні – робота радіолокаційних підрозділів Повітряних сил ЗСУ. Саме вони фіксують усі ворожі повітряні цілі як в Україні, так і далеко за її межами
Підрозділи мають спеціальні радари стеження. Коли на них з’являється ворожий літальний об’єкт, що прямує в бік України, дається команда «Повітря».
Черговий Повітряних сил ЗСУ протягом 3 хв телефонує по спецзв’язку та передає відповідну команду. Після цього сирену вмикає місцева влада.
Важливо! Повітряну тривогу вмикають за фактом зльоту ракети, тобто зрозумілий лише її орієнтовний напрямок. Саме у цьому напрямку і вмикають сигнал тривоги по областях. На жаль, визначити точне місце її прильоту дуже складно.
Загалом, існує кілька типів сигналів:
- один довгий рівномірний гудок, який триває до 7 сек – попереджувальна сирена;
- гул, який наростає та знижується, триває 1 хв і повторюється не менше 3-х разів – загальна тривога (треба йти в укриття);
- довгий та безперервний сигнал – повітряна тривога, ймовірно, ракета летить у ваш регіон.
Скільки летять різні типи ракет
Окупанти випускають по території України балістичні та крилаті ракети. Найчастіше у звітах Генштабу ЗСУ фігурують кілька типів ракет:
- Іскандер-М – балістична сучасна ракета;
- Точка-У – балістичні радянські ракети;
- Калібр – крилата ракета морського базування;
- Онікс – крилата морського та берегового базування;
- Іскандер-К – крилата наземного базування;
- ракети Х-101 та Х-555 – крилаті повітряного базування.
Загалом, імовірний час прильоту ракети після повітряної тривоги – від 10 до 30 хв.
Військово-політичний експерт Олександр Коваленко зазначає, що на час прильоту ракет від їх запуску впливають кілька факторів – місце, з якого випущена, швидкість і тип ракети, а також координати заданої цілі.
– Потрібно розуміти, що є різні місця базування, з яких випускають крилаті ракети. Від цього і залежить, скільки потрібно часу, щоб зреагувати не лише громадянам, а й ППО. Також важливий фактор – тип ракети, який використовують проти того чи іншого міста, бо у різних ракет різна швидкість, структура польоту, концепція використання, – зазначає Коваленко.
Найчастіше росія випускає ракети з території Білорусі, Бєлгородської області та Криму.
– З тимчасово окупованого Криму рф обстрілює Одесу та область ракетами П-800 Онікс. Ці ракети запускаються з берегових комплексів, їхня максимальна швидкість – 3000 км/год, а до Одеси відстань майже 200 км. Тобто ракета долетить за лічені хвилини, – каже військовий експерт.
Бувають випадки, коли ППО реагують на ракети швидше, ніж сигнал повітряної тривоги. Саме тому ми не завжди чуємо тривогу, коли випускається ракета.
Найкраща ситуація щодо реагування на ворожі ракети – у Центральній, Південній та Західній Україні. Олександр Коваленко пояснює, що оскільки відстань більша, у ППО є більше часу, щоб перехопити та збити ракету.
– Для центральних регіонів України рф намагається використовувати крилаті ракети Калібр та Х-101. Вони мають надзвукову швидкість, проте їх часто помічають. Поки вони знаходяться в нашому повітряному просторі, їх фіксують та збивають. Тобто дальні райони України мають більше часу, щоб забезпечити безпеку громадян, – каже експерт.
Тому від ракетних ударів росії найбільше потерпають прифронтові та прикордонні регіони України.
– Для прикордонних регіонів рф використовує старі ракети малого радіусу дії. Їх запускають переважно з території росії, відстань невелика, тому ними обстрілюють саме селища, які знаходяться біля кордону, – зазначає Коваленко.
Вгадати, яку ракету буде випускати рф, неможливо, тому загроза залишається для кожного регіону України.
Нехтувати попереджувальними сигналами після оголошення тривоги не варто - краще одразу спускатися в укриття. Це може врятувати ваше життя і життя ваших близьких
Радіо Трек: НОВИНИ