Що не рекомендують робити рівнянам у Чистий четвер

Сама назва дня “Чистий четвер” має на увазі очищення тіла і наведення порядку у своїй оселі

Чистий четвер — припадає на четвертий день останнього тижня перед Великоднем, ще його називають Страсний четвер. У чистий четвер християни, згідно з віруванням, очищаються від гріхів.

У цей день Іуда, який був одним з 12 учнів Ісуса, продав його за 30 монет.

 

Наслідком саме цих подій і стало розп’яття Ісуса Христа.

Чистий четвер: традиції

1. По-перше, обов’язково треба помитися зранку, коли вода має цілющу силу. Перед купанням треба прочитати молитву, подякувати за те, що маєте та покаятися. Вода не просто омиває тіло, а забирає накопичену втому і біль. А потім віряни йдуть на молитву до церкви.

2. По-друге, напередодні господині прибирали оселю, прикрашали будинок вишивками та барвистими рушниками. У вечері з церкви приносили свічку, якою випалювали на перекладині над входом у будинок зображення хреста. Цю свічку зберігали цілий рік, до наступного свята. Старі люди вважали, що якщо увійти зі свічкою до стайні, то можна побачити домовика. 

3. Також у Чистий четвер господиня певним чином повинна була підготувати сіль до великоднього столу. Робила вона це так: брала грудку солі, загортала її в ганчірку та клала до печі, щоб вона обгоріла. Далі сіль збирали та зберігали до Великодня. На Великдень господар брав трішки цієї солі та клав на хліб і ставив паляницю у кут під образи. Також цю сіль використовували при шлункових хворобах худоби.

4. Напередодні свята, ввечері, треба було зберігати спокій та тишу, бо в церкві відправляли “Страсті”. Не можна співати, сміятися та навіть розмовляти, коли в церкві читається Євангелія. Люди строго дотримувались цих звичаїв. Під час читання Євангелії не можна було куняти, бо як казали мудрі люди, нечиста сила, може “занести в пекло”.

5. Існував цікавий обряд на заміжжя для дівчат і жінок. Ті дівчата і жінки, які прагнули та мріяли швидше вийти заміж, у Чистий четвер мали взяти новий рушник та витертися ним, а потім загорнути в цей рушник крашанки та Пасху і віддати на Великдень людям на милостиню. Цей обряд мав прискорити зустріч з нареченим і весілля.

6. У Чистий четвер, щоб забезпечити собі красиве, густе волосся, дівчата і жінки намагалися завчасно записатися та потрапити до перукаря. Ця традиція збереглася і дійшла до теперішніх часів. Люблячі матусі в цей день робили діточкам їхню першу стрижку, щоб волосся в майбутньому було густе і гарне.

7. На заході у Чистий четвер дбайливі гуцули піклувалися про худобу. Вони розпалювали вогонь та зберігали його до тих пір, поки не виганяли худобу на пасовище. Цим вогнем вони обкурювали домашніх тварин, відганяючи злих духів.

8. Дбайливі господині строго дотримувались прикмет і традицій Чистого четверга. Не можна було розводити бруд у домі, сваритися, залишати на ніч брудний посуд і білизну, бо вважалось це поганим знаком-можна було захворіти. Чистий четвер у нашому розумінні, невід’ємно пов’язаний з очищенням душі, тіла та оселі.

9. Щоб не “віддати” добробут, вважається, що у Чистий Четвер не можна давати нічого цінного з дому, а також позичати гроші.

10. Коли було завершене прибирання оселі, тільки тоді жінки бралися до приготування святкових страв. Господині випікали паски та розфарбовували яйця, готували смачні м’ясні страви. Страви не можна було пробувати до настання Великодня.

Дім

У Чистий четвер багато уваги приділялось генеральному прибиранню будинку.
Важливо було випрати всі речі, прибрати присадибну ділянку і навести лад і спокій у душі. Якщо цього не зробити, то весь рік вважалось, що можна провести у чварах і сварках. Брудну воду після прибирання треба було винести та вилити за межами двору подалі від оселі, щоб негативна енергетика, яка накопичилась за довгий час, не впливала на благоустрій сім’ї. Воду виливали на дорогу, або в місця, де нічого не росте.

Дівчата вірили, що, прибираючи саме у Чистий четвер, вони притягнуть до себе увагу судженого, а також мають змогу знайти загублені раніше речі.

Заборони у Чистий четвер

Оскільки цей день пов’язано з очищенням тіла, душі і житла від бруду, ті, хто в Чистий четвер у будинку бруд розводив, весь рік будуть жити в бруді й сварках.

Не можна віддавати з дому нічого цінного, а також позичати гроші, тому що разом з цінностями можна “віддати” і благополуччя.

Під час приготування їжі не можна порушувати піст. Це особливо тяжке випробування для тих господинь, які звикли знімати пробу з приготованих страв.

Ворожіння:

Деякі дівчата займались ворожінням у цей день. Під час прибирання оселі вони залишали у кожній кімнаті речі для коханого і ставили взуття носками в сторону будинку коханого.

Всі прагнули принести до дому свічу з церковної літургії, бо вірили, що вона здатна очистити оселю від негативної енергетики. Особливою силою свічу наділяв Чистий четвер.

Стеж за нашими новинами у  Telegram
 

Знайдено банківську картку

В районі вулиці Чорновола знайдено картку приватбанку. Тому, хто загубив, прохання телефонувати:    

Загубилося цуценя в районі ринку "Ювілейний"

07 квітня в районі ринку "Ювілейний" було загублено цуценя рудого окрасу, має особливу прикмету: маленька грижа на животі. Вік цуценяти 1,5 міс. Усіх, кому відоме його місцеперебування, просимо відгукнутися за номером: (068) 937 33 64

Згубився кіт

В районі Газотрону згубився кіт сіро-рудого окрасу з білою грудкою. Котик має особливу прикмету – він без хвоста! Прохання повернути загубленого улюбленця за винагороду.    

Більше оголошень