Коли людство зніме маски: молекулярний біолог - про COVID-19 та загрози нової біологічної зброї
Науковців не чують
Завдяки коронавірусній кризі, каже академік Михайло Тукало, знаний у світі молекулярний біолог, директор Інституту молекулярної біології та генетики (ІМБіГ), в Україні почали більше слухати науковців. Але ще не почали їх чути. Науку, зокрема і ті її напрямки, які завтра стануть головними для біобезпеки країни, держава майже не фінансує.
– На вашу думку, коронавірус – рукотворний?
– Відсотків на 90 я певен, що так (міжнародна група дослідників в результаті дослідження дійшла висновку, що коронавірусна інфекція COVID-19 має природне походження – ред.).
– Як ви гадаєте, коронавірус – це назавжди? Коли людство зніме маски?
– Думаю, буде, як з грипом – за рік-два люди призвичаються до цього вірусу, винайдуть вакцину. Припускаю, що 30% населення вже безсимптомно перехворіли. Схоже, перехворіємо всі.
– Світ змінився і вже не буде таким, як був. Це твердження відповідає дійсності з точки зору молекулярного біолога?
– Казати "все пропало" не варто. До слова, нинішня пандемія не є несподіванкою. Вчені її передбачали, лиш не знали, з якою швидкістю вірус розповсюджуватиметься.
Протягом десятиліть українській владі втовкмачують: гроші треба вкладати в науку, медицину та освіту.
Сьогодні до цієї тези можна дописати: якщо хочете жити – треба вкладати в науку.
В Україні давно треба створити центр з вивчення патогенів людей і тварин. Єдиний центр, де би працювали кращі фахівці різних інститутів – молекулярні біологи, вірусологи, генетики, імунологи. Його можна було би організувати на базі нашого Інституту.
Важливо, що в країні є чимало "музеїв" – у Харкові, Одесі, Львові, Києві.
"Музеями" ми називаємо зібрання зразків страшних патогенних вірусів і бактерій.
Власне, це музеї згубних вірусів, деякі зразки датовані ще кінцем ХІХ століття, і вони стали би в нагоді для боротьби з новітніми вірусами.
В країні ще є золотий кадровий потенціал, який варто використовувати на повну потужність, адже виникають нові й нові біологічні загрози, порівняно з якими коронавірус видається зовсім не страшним.
– Біологічна зброя?
– Так, причому мало контрольована. Це, власне, і є відповідь на ваше питання: чи змінився світ. Так, змінився. І стрімко змінюватиметься надалі. Від глобалізації людство переходить до регіоналізації й навіть до ізоляціонізму. І у цьому новому світі кожна країна захищатиметься самотужки, ніхто нам не допоможе.
Для того, щоб захистити себе від подібних загроз, держава повинна мати хоча б одну потужну генетично-інформаційну лабораторію.
Хоча на країну з 40-мільйонним населенням однієї лабораторії замало.
За підсумками Женевської конференції я писав доповідну уряду: давайте ж почнемо захищатися.
– Була якась реакція на вашу доповідь?
– Не було. Минулого року я був членом делегації від України на міжнародній конференції в Женеві з нерозповсюдження біологічної та хімічної зброї. Там найбільші дискусії точилися навколо методів легкого редагування генома з використанням CRISPR технологій.
Ідея CRISPR полягає в тому, що можна запустити РНК, яка може вбити (або змінити) певний ген у ДНК конкретної живої істоти, зокрема й людини.
Нагадаю, що в людей є дві алелі гена. Якщо одну знищити – працює та, що лишилася. Так от, з використанням CRISPR розроблено також метод, за допомогою якого можна вбити відразу обидві алелі.
Систему випробували на малярійних комарах: стерилізували самок, пригнітивши обидві алелі, в результаті через 5-7 поколінь загинула вся популяція.
Це вже катастрофа, адже аналогічні методи можна застосувати як до комах, так і до людей.
Причому ця технологія не потребує серйозного обладнання, а складові для CRISPR-редагування виготовляють численні компанії, тобто їх можна легко придбати.
У світі є десятки лабораторій, які працюють з редагуванням геному (в тому числі й геному людини) – у США, Великій Британії, Китаї, Росії. І всі вони закриті. ООН неспроможна встановити правила гри у царині генетичних експериментів.
За інформацією "Української правди"
Радіо Трек: НОВИНИ