Грибний сезон: де ростуть маслюки і як їх знайти (ФОТО)
У наших краях
Маслюки - дуже зручні гриби, оскільки ростуть цілими колоніями. Якщо ви натрапили на потрібне місце, то за 15-20 хвилин легко назбираєте повний кошик.
Ці гриби утворюють мікоризу з різними деревами (зв'язок між деякими грибами і кореневими клітинами дерев).
Ростуть вони у хвойних лісах, де є сосни і модрини, переважно на піщаних ґрунтах, на галявинах, вирубках і біля доріг. Сухий ґрунт, усипаний сосновими голками і сонце - те, що потрібно для розвитку великого сімейства маслюків.
Сезон збору маслюків починається наприкінці червня і закінчується у жовтні.
Щоправда, у середині літа досить складно зустріти гриб, до якого ще не дісталися комахи-шкідники. Іноді частка червивих маслюків може досягати 70-80%. Восени ж, коли нічна температура знижується, активність комах різко зменшується і в цей момент чистих міцних маслюків можна набрати значно більше.
Які маслюки можна зустріти у лісі
Маслюк зернистий або літній (Suillus granulatus)
Гриб з напівкулястим капелюшком. Його трубчастий шар дрібнопористий, прирослий, жовтуватий, часто з білими краплями рідини.
Найчастіше росте поряд із сосною звичайною, рідше - поряд з іншими соснами.
На відміну від інших видів, не має тонкого кільця-«спіднички» на ніжці.
Маслюк модриновий (Suillus grevillei)
Гриб з клейким, гладким капелюшком, що покритий слизом лимонно-жовтого чи золотисто-коричневого кольору. Над кільцем ніжка сітчаста, лимонно-жовтого кольору. Кільце на ніжці - білого або жовтуватого кольору.
Росте поряд з модриною. Віддає перевагу кислому ґрунту.
Маслюк звичайний (Suillus luteus)
Вважається найсмачнішим серед маслюків. Утворює мікоризу з сосною.
Росте у світлих хвойних, як правило, молодих соснових лісах і на посадках. Його можна знайти у траві, на узліссях, на узбіччях лісових доріг, адже цей гриб полюбляє піщаний ґрунт, прогрітий сонцем, і добре освітлені місця.
Шкірка у маслюка звичайного слизова, легко відділяється від м'якоті, кільце коричневого кольору, а ніжка - від коричневого до буро-оливкового.
Маслюк строкатий (Suillus variegatus)
Цей вид досить важко ідентифікувати, як маслюк, оскільки він не має характерного слизу на капелюшку. Його шкірка з волокнистими лусочками, погано відділяється від капелюшка, а колір - від оливкового до буро-червонуватого і охристого. У молодих грибів капелюшок опуклий, з загорнутим краєм.
М'якіш на розрізі синіє - це збиває з пантелику і викликає підозри, хоча маслюк строкатий - цілком їстівний гриб.
Утворює мікоризу з сосною. Росте на піщаних (рідше кам'янистих) ґрунтах у хвойних (в основному соснових) або змішаних лісах, часто поруч з вересками.
Чи можна виростити маслюків на ділянці?
Це цілком можливо.
Для цього треба пересадити невеличку сосну з лісу, вибравши місце, де ви зазвичай збираєте маслюки. Таким чином - разом з корінням сосни ви перенесете грибницю до себе на ділянку.
Щоправда, на врожай доведеться почекати. Після пересадки сосни висотою більше метра гриби з'являться під нею приблизно через 4-5 років.
За матеріалами Ukr.media
Радіо Трек: НОВИНИ