ON-LINE

Електрошокери скоро можуть з'явитися у всіх поліцейських, аби вгамувати порушників

субота, 21 листопада 2020
Вже закупили понад 200 одиниць

«Використання електрошокерів зменшує ризик травмування як правопорушника, так і поліцейського». Так вважає Голова Національної поліції України Ігор Клименко.

За приблизними підрахунками, завдяки використанню електрошокерів у світі врятовано понад 220 тисяч життів. Поліцейські у 107 країнах мають на озброєнні такі спецзасоби електропровідної дії. Більшість з цих країн – це держави розвиненої демократії, де питання захисту прав людини у пріоритеті.

Як працюють електрошокери дистанційної дії та навіщо розширювати перелік підстав їх застосування поліцейськими, розповів «Interfax-Україна» Ігор Клименко:

Перевага цього спецзасобу в тому, що поліцейський на безпечній відстані може знешкодити зловмисника із найменш травматичними для нього наслідками. Дальність пострілу сягає 7,5 метрів, а швидкість – 55 метрів за секунду.

Всередині пристрою знаходяться два струмопровідні дроти, які вистрілюють, коли поліцейський натискає на курок. Через спеціальні дартс-дротики передається електричний імпульс, який миттєво знерухомлює особу, тимчасово паралізуючи м’язову систему.

Важливо, що електрошокер – це найбезпечніший поліцейський засіб примусу. Він знерухомлює людину, блокує її рухи на короткий період. За цей час поліцейський зможе вдягнути на правопорушника кайданки і вдасться уникнути загострення конфлікту. Таким чином використання тайзеру(шокера) зменшує ризик травмування не лише для правопорушника, а й для поліцейського та оточуючих.

Використовувати шокер можна як і контактний засіб, тобто без відстрілу електропровідних дротів. В такому разі особа відчуває лише біль, без знерухомлення м’язів. Цього ефекту достатньо, щоб при безпосередньому контакті утихомирити дебошира.

Ми плануємо впродовж найближчих кількох років оснастити тайзерами кожен екіпаж патрульної поліції, штурмові підрозділи КОРДу і полків поліції особливого призначення, а також поліцейських офіцерів громад.

Наразі ми закупили 200 таких електрошокерів з усіма комплектуючими, а більше десятка поліцейських вже пройшли навчальні курси інструкторів від компанії-виробника. Це перший крок на шляху до повноцінного використання електрошокерів у повсякденній роботі.

Але існує нормативна перепона: в нинішньому законодавстві умови використання електрошокерів надто обмежені. 

Так, стаття 45 Закону України «Про Національну поліцію» передбачає, що працівник поліції може застосовувати такі спеціальні засоби як електрошокові пристрої контактної та контактно-дистанційної дії для відбиття нападу на поліцейського, іншу особу та/або об’єкт, що перебуває під охороною, а також для відбиття нападу тварини, що загрожує життю і здоров’ю особи чи поліцейського. Кожної зміни правоохоронці затримують громадян за вчинення правопорушень, ті ж часто проявляють непокору та опір, а це подекуди призводить до випадків застосування вогнепальної зброї із травматичними та навіть летальними наслідками.

Ось декілька прикладів:

- у 2016 році в Хмельницькій області під час затримання чоловіка, котрий металевою заточкою посеред вулиці поранив декількох громадян, патрульним довелося вистрілити у дебошира. На жаль, від отриманих травм той помер;

- у 2018 році на Львівщині під час оформлення адмінматеріалів за фактом ДТП водій кинувся тікати та при затриманні порізав ножем поліцейську. Її напарник змушений був застосувати табельну вогнепальну зброю, поранивши втікача. Тільки так вдалося затримати правопорушника.

Це ситуації, котрих можна було б уникнути, якби поліцейські мали при собі та змогли б використати електрошокер замість летальної зброї.

Звісно, обговорюючи будь-які нововведення, не можна говорити лише про переваги. Недоліки використання тайзерів існують і я впевнений, що більшість із вас самостійно шукатиме цю інформацію на просторах Інтернету. І знайде історії із трагічним кінцем. Але, на жаль, жоден спецзасіб не може бути повністю безпечним. Перевага електрошокерів саме в тому, що вони несуть найменший ризик травматизму для затриманого в порівнянні із іншими засобами безконтактної дії.

Коли можна було б використовувати електрошокер:

- особа вчинила тяжке або особливо тяжке правопорушення і намагається втекти, або ж опирається поліцейському;

- особа чинить збройний опір або намагається втекти з-під варти;

- особа погрожує зброєю або будь-яким іншим предметом, який загрожує життю чи здоров’ю людей.

При цьому обов’язково визначатимуть категорії осіб, до яких буде заборонено застосовувати електрошокер, це – малолітні та неповнолітні, вагітні жінки, особи з явними ознаками обмежених можливостей або старості.

Фактично підстави та умови застосування шокерів будуть аналогічні вогнепальній зброї. Маючи таку альтернативу, поліцейський зможе використати менш травматичний для особи спосіб затримання та зведе до мінімуму вірогідність отримання поранення правопорушником. І це безумовна перевага!

Так, тайзери потрібні. Зміни у законодавство теж потрібні. І ми дуже розраховуємо на підтримку Верховної Ради, бо ці нововведення – це ще один крок вперед у гуманізації діяльності поліції зокрема та дотриманні прав людини в цілому.

Наші новини у Тelegram. Номер Радіо ТРЕК у Viber: 063-73-4-106-4 


КОМЕНТАРІ 0

КОМЕНТУВАТИ

Оголошення

  • Техпаспорт Аudi A6

    Загублений техпаспорт на АudiA6, литовська реєстрація. Прохання повернути за...
  • Загублено ключі

    Знайдено ключі від автомобіля «Рено». Тому, хто загубив, прохання...
  • ДОПОМОГА

    Терміново потрібні кошти на трансплантацію нирки Монтік Мар’яні, 1997 року...
БІЛЬШЕ ОГОЛОШЕНЬ
Ваш навігатор дорогами Рівного